ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ 03/17/2023   17:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովին:
Հանդիպման մեկնարկին նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է Իմանգալի Տասմագամբետովին ՀԱՊԿ ԳՔ պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք և հաջողություններ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում առկա ռազմաքաղաքական իրադրության վերաբերյալ:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀԱՊԿ անդամ-պետություն հանդիսացող Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական ագրեսիայի վերաբերյալ կազմակերպության հստակ և հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: ԱԳ նախարարը շեշտել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների և Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կատարման հրամայականը:
Հանդիպման ընթացքում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ներկայացրել է նախօրեին քաղաք Ջերմուկ կատարած այցելությունից իր տպավորությունները:
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմն իր շարունակական սադրանքներով խոչընդոտում է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին, իսկ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը միտված է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ լայնածավալ ուժի կիրառման համար հող նախապատրաստելուն: Այս համատեքստում կարևորվել է ՀՀ դաշնակիցների և գործընկերների կողմից գործուն քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի կողմից իր պարտավորությունները կատարելու և ուժի կիրառման դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ։
Նույն օրն առավոտյան ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալի ուղեկցությամբ այցելել է «Եռաբլուր» պանթեոն:

Мирзоян на встрече с Тасмагамбетовым подчеркнул необходимость четкого ответа ОДКБ на военную агрессию Азербайджана против Армении 03/17/2023   18:03  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 17 марта принял генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Имангали Тасмагамбетова. Об сообщает пресс-служба МИД Армении.
В начале встречи министр Мирзоян поздравил Имангали Тасмагамбетова со вступлением в должность генерального секретаря ОДКБ, пожелав ему плодотворной работы и успехов.
Собеседники обменялись мнениями о текущей военно-политической ситуации в регионе.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость четкого и целенаправленного ответа Организации на военную агрессию, осуществленную Азербайджаном против суверенной территории Армении, являющейся членом ОДКБ.
Была затронута гуманитарная ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Министр иностранных дел подчеркнул императив выполнения положений трехстороннего Заявления от 9 ноября в 2020 г. и решения Международного Суда ООН о применении временных мер против Азербайджана от 22 февраля.
В ходе встречи генеральный секретарь ОДКБ представил свои впечатления от посещения накануне города Джермук.
Глава МИД подчеркнул, что азербайджанская сторона своими продолжающимися провокациями препятствует усилиям по установлению мира и стабильности в регионе, а воинственная риторика Азербайджана нацелена на подготовку почвы для крупномасштабного применения силы против суверенной территории Республики Армения, а также Нагорного Карабаха. В этом контексте была подчеркнута необходимость принятия активных шагов со стороны союзников и партнеров Республики Армения, чтобы побудить Азербайджан к выполнению своих обязательств и исключить применение силы.
Утром того же дня генеральный секретарь ОДКБ в сопровождении заместителя министра иностранных дел РА посетил пантеон "Ераблур".