ԼՂ և հարակից շրջաններից տեղահանված հայերի վերադարձի համար միջազգային մեխանիզմներ պետք է գործարկվեն . ԱԳՆ-ին համապասխան հանձնարարականներ եմ տվել. Փաշինյան 03/16/2023   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարող ենք արձանագրել, որ ՌԴ-ն պաշտոնապես արձանագրել է ԼՂ քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանության հավանականությունը և ստանձնել ԼՂ ժողովրդի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների անվտանգության երաշխավորի դերակատարումը։ Այդ մասին գործադիրի նիստից առաջ հայտարարեց Փաշինյանը։
«Մենք հույս ունենք, որ ՌԴ-ն նշված գործառույթը կկատարի լիարժեք, բայց եթե մեր բարեկամ և դաշնակից ՌԴ-ն որևէ օբյեկտիվ պատճառով չի կարող դա անել, հենց ինքը պետք է դիմի ՄԱԿ-ի ԱԽ՝ ահազանգելով ԼՂ բնակչության, զանգվածային ենթակառուցվածքների ոչնչացման վտանգի մասին և նշի ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում լրացուցիչ միջազգային մեխանիզմներ գործարկելու անհրաժեշտության մասին»,-ասաց վարչապետը։
Շեշտելով, որ որևէ կանխավարկած չունի ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեության վերաբերյալ, Փաշինյանը նշեց, որ վերջին ավելի քան երկու տարում տեղի ունեցած իրադարձությունները՝ Խծաբերդի, Հին Թաղերի օկուպացիան, ոստիկանության աշխատողների և քաղաքացիական անձանց սպանությունները, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն Ադրբեջանի կողմից ամեն դեպքում անհանգստացնում են։
«Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը վիժեցնելու համար։ Ի հեճուկս միջազգային մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ընդամենը երկու հանդիպումից հետո Ադրբեջանը հայտարարում է, թե ԼՂ հայերի հետ քննարկելու է վերաինտեգրման թեմա, մինչդեռ միջազգային պայմանավորվածությունն այն մասին է, որ քննարկումը պետք է լինի ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության շուրջ։ Այս ֆոնին առավել կարևոր է դառնում Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, քանի որ հիմա ակնհայտ է, որ առանց նման մեխանիզիմի՝ օրակարգի կձախողվի»,-շեշտեց Փաշինյանը։
Ուշադրություն հրավիրելով 2020թ. նոյմեբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետի վրա՝ վարչապետը շեշտեց.
«ԼՂ Հադրութի, Շուշիի, Մարտունու, Մարտակերտի, Շահումյանի, Քաշաթաղի և ԼՂ հարակից այլ շրջանների հայերի վերադարձի միջազգային մեխանիզմներ պետք է գործարկվեն և ԱԳՆ-ին հանձնարարել եմ այս թեմայով պաշտոնական բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հետ։ Այս հարցերով պետական մարմինների են դիմում նաև Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Խանլարի, Նախիջևանի և Ասդրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներ, թե ինչու մենք չենք բարձրացնում նրանց՝ իրենց տները վերադառնալու ահրցը։ Խնդիրն այն է, որ 7-րդ կետը վերաբերում է միայն ԼՂ և հարակից շրջաններից տեղահանվածներին, բայց սա չի խանգարում, որ Ադրբեջանում էթնիկ զտման ենթարկվածների ներկայացուցիչներն ինքնակազմակերպվեն և գույքային, վերադարձի և այլ իրավուքնեը պաշտանեն միջազգային ատյաններում»։

Пашинян поручил МИД начать переговоры с ООН о возвращении в Нагорный Карабах и прилегающие районы перемещенных армян 03/16/2023   15:53  |  Лента новостей
Азербайджан делает все, чтобы сорвать диалог Баку-Степанакерт, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
"Вопреки достигнутым на международном уровне договоренностям, всего лишь после двух встреч Азербайджан заявляет, что будет обсуждать с армянами Нагорного Карабаха тему реинтеграции, между тем международная договоренность заключалась в том, что обсуждение должно касаться прав и безопасности народа Нагорного Карабаха", - отметил Пашинян.
По его словам, на этом фоне все большее значение приобретает запуск международного механизма диалога Степанакерт-Баку, поскольку уже сейчас очевидно, что без такого механизма повестка провалится, будет предана забвению со стороны Баку.
"Нас также беспокоит тот факт, что до сих пор не запущен еще один международный механизм, который зафиксирован пунктом 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года", - указал премьер Армении.
Пашинян напомнил, что в пункте 7 Трехстороннего заявления говорится: “Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев”.
"Это означает, что должны быть запущены международные механизмы по возвращению армян Гадрутского, Шушинского, Мартунинского и Мартакертского районов Нагорного Карабаха, Шаумяновского района, Геташена, Лачина и других прилегающих к Нагорному Карабаху районов, и я поручил министерству иностранных дел начать официальные переговоры на эту тему с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев", - отметил Пашинян.
Кстати, указал он, в этой связи в государственные органы обращаются также подвергшиеся этническим чисткам армяне из Баку, Ширвана, Сумгаита, Кировабада, Ханлара, Шамхора, Нахиджевана и др.
"Они жалуются на то, почему мы не поднимаем вопрос об их праве на возвращение в свои дома в сопровождении международных миротворческих сил. Проблема в том, что пункт 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября относится только к беженцам и вынужденным переселенцам Нагорного Карабаха и непосредственно прилегающих к нему районов. Однако это, конечно, не является препятствием для того, чтобы подвергшиеся этническим чисткам армяне из Баку, Ширвана, Сумгаита, Кировабада, Ханлара, Шамхора, Нахиджевана и др. самоорганизовались и в международных инстанциях отстаивали свои имущественные права, свое право на возвращение и другие права", - заявил Пашинян.