Ստացել ենք Ադրբեջանի նոր առաջարկները՝ «խաղաղության պայմանագրի» վերաբերյալ. ՀՀ վարչապետ 03/16/2023   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք ստացել ենք Ադրբեջանի նոր առաջարկները՝ «խաղաղության պայմանագրի» վերաբերյալ։ Այսպիսով՝ թևակոխել ենք պայմանագրի նախագծի քննակման չորրորդ շրջափուլ։ Կառավարության նիստի աշխատանքների մեկնարկից առաջ այդ մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք կքննարկենք և առաջիկայում կներկայացնենք մեր դիտարկումները։ Մենք հավատարիմ ենք և չենք շեղվելու խաղաղության օրակարգից։ Միևնույն ժամանակ, միջազգային հանրության ուշադրությունը պիտի հրավիրեմ այն փաստի վրա, որ ի հեճուկս 2020թ. եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի՝ մինչև հիմա Ադրբեջանը չի վերադարձրել հայ գերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել 1994թ., 2021-22թ. ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթած ՀՀ ինքնիշխան տարածքները»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Армения получила новые предложения Азербайджана по мирному договору - Пашинян 03/16/2023   13:09  |  Лента новостей
Армения получила новые предложения Азербайджана по мирному договору, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
"Тем самым мы перешли к четвертому этапу обсуждений проекта договора. Мы обсудим и в ближайшее время представим свои наблюдения. Мы привержены мирной повестке и не отклонимся от нее", - заявил премьер Армении.
В то же время Пашинян обратил внимание международного сообщества на то, что, несмотря на  пункт 8 трехстороннего заявления от 9 ноября, Азербайджан до сих пор не вернул армянских пленных, заложников и других удерживаемых лиц, а также он продолжает держать под оккупацией суверенные территории Армении, захваченные в результате агрессии в 1994, 2021 и 2022 гг.