Գնացին Բաքու, հետ կգա՞ն, թե՞ չէ, ո՞վ է այդ հարցի պատասխանը տալու. Փաշինյանը՝ Ստեփանակերտ-Բաքու հանդիպումների մասին 03/14/2023 13:45 | Քաղաքական
Իրավունքների և անվտանգության հարցերը մեկ ամսվա ընթացքում դարձան ինտեգրացիայի մասին խոսույթ։ Այս մասին այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Երևանը կողմ է, որ Ստեփանակերտը գնա Բաքու քննարկումների, հանդիպումների։
«Խնդիրն այն է, որ պետք է տեղի ունենա քննարկում. այդտեղ էլ երաշխիքի խնդիր կա՝ գնացին Բաքու հետ կգա՞ն, թե՞ չէ։ Այդ հարցի պատասխանն ո՞վ է տալու, այսինքն՝ դա քմահաճույք չէ, մեր խնդիրն է, որ պետք է տեղի ունենա և խոսողը պետք է լինի ԼՂ ժողովրդի ներկայացուցիչները»,- նշեց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ այդքան էլ ճիշտ իրավիճակ չէ, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի փոխարեն Երևանը բանակցի Ադրբեջանի հետ։ Բացի այդ՝ այդ թեմայով խոսող առաջնային սուբյեկտը Հայաստանն է, ԼՂ-ից անընդհատ կասկածներ են հնչում, թե այդ ի՞նչ դավադրություն է իրենց դեմ հյուսվում։
«Մենք առաջարկում ենք ԼՂ ժողովրդի ներկայացուցիչներին, որ իրենք պետք է խոսեն, որպեսզի այդ պատասխանատվությունը լինի իրենց կողմից, և նաև իրենց ակնկալիքների բավարարման և ձևակերպումների, սկզբունքների հետապնդման հնարավորություններ ստանան։ Մենք կարծում ենք, որ դա ճիշտ ճանապարհն է։ Այլ բան է, որ դա պետք է լինի էֆեկտիվ խոսակցություն»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։

А вернутся ли обратно? Пашинян усомнился в возвращении представителей Арцаха после возможной встречи в Баку 03/14/2023   14:33  |  Лента новостей
Вопросы прав и безопасности в течение месяца превратились в нарратив об интеграции, заявил на пресс-конференции во вторник премьер-министр РА Никол Пашинян, отвечая на вопрос, согласен ли Ереван на то, чтобы делегация Арцаха отправилась на обсуждения в Баку.
"Нам нужны международные гарантии…И здесь возникает вопрос гарантий. А вернутся ли они из Баку, если поедут туда? А кто даст ответ на этот вопрос? Это не каприз. Наша задача заключается в том, чтобы они должны состояться и  переговорщиком должны быть представители народа Нагорного Карабаха", - отметил Пашинян.
По его мнению, будет неправильно, если вместо официального Степанакерта переговоры с Азербайджаном будет вести Ереван. Кроме того, когда основным субъектом, говорящий на эту тему, является Армения, со стороны Нагорного Карабаха постоянно звучат подозрения о том, что против них плетется какой-то заговор.
"Мы предлагаем представителям народа Нагорного Карабаха, чтобы они говорили, чтобы с их стороны была и ответственность, и была возможность удовлетворения своих ожиданий, следования своим формулировкам и принципам. Мы считаем, что это верный путь. Другое дело, что этот разговор должен быть эффективным", - подчеркнул премьер.