Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանի Դաշնությունն է.Փաշինյան 03/14/2023 15:14 | ԼՐԱՀՈՍ
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ՀՀ-ն կամ ես ստորագրեցի շատ պարզ մի պատճառով՝ ընկալելով, որ այդ իրավիճակում ՀՀ-ն չի կարող, ձեզ հայտնի հանգամանքների բերումով, լինել ԼՂ անվտանգության լիարժեք երաշխավոր և, հետևաբար՝ պետք էր ստեղծել մի համակարգ, որը կերաշխավորեր ԼՂ անվտանգությունը։ Եռակողմ հայտարարությամբ ԼՂ անվտանգության նոր ճարտարապետություն է ստեղծվել՝ նաև ՌԴ նախագահի հրամանագրով, ՌԴ Դաշնային խորհրդի կայացրած որոշմամբ, որոնք հրապարակային փաստաթղթեր են։ Այս մասին այսօր ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք ՀՀ-ն շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը։
«Եռակողմ հայտարարությունից հետո ՌԴ դաշնային խորհրդը ՌԴ-ը նախագահին թույլ է տալիս զորքեր ուղարկել ԼՂ։ Այս ամենով արձանագրվել է, որ ԼՂ անվտանգության երաշխավորը ՌԴ-ն է, ոչ թե, որ Հայաստանը հրաժարվում է դրանից, այլ, որովհետև Հայաստանը ցավոք 44-օրյա պատերազմի պարտության պատճառով չի կարող լիարժեք կատարել այդ գործառույթը»,- նկատեց Փաշինյանը։
Մյուս կողմից, ըստ ՀՀ վարչապետի, ԼՂ-ում կա Պաշտպանության բանակ, որը Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել որպես ՀՀ ԶՈՒ։
«Էլի ուզում եմ ասել, որ ՀՀ-ն բանակ չունի ԼՂ-ում։ Ադրբեջանը նաև փորձում է հիմնավորել, որ ԼՂ ՊԲ-ն պետք է լուծարվի, պետք է գոյություն չունենա»,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս նեղ վիճակում Արցախում միլիարդներ են ծախսում Պաշտպանության բանակը պահելու համար և, եթե չլինեն ցեղասպանության և էթնիկ զտումների նախապատրաստությունները ԼՂ-ն այդ մասշտաբով բանակ ունենալու կարիք չի ունենա։

Гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Россия - Пашинян 03/14/2023   15:55  |  Лента новостей
Гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Российская Федерация. Об этом заявил на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на вопрос о действиях в случае агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха.
По словам Пашиняна, он подписывал трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, понимая, что Республика Армения в сложившейся ситуации по известным вам обстоятельствам не может быть полноценным гарантом безопасности Нагорного Карабаха.
"Поэтому нужно было создать некую систему, которая бы гарантировала безопасность Нагорного Карабаха. После трехстороннего заявления Совет Федерации РФ принял решение, которым дал президенту РФ разрешение на отправку войск в Нагорный Карабах. Тем самым было зафиксировано, что гарантом безопасности Нагорного Карабаха является Россия, и не потому, что Армения отказывается от него, а потому, что, к сожалению, из-за поражения в 44-дневной войне не может полноценно выполнять эту функцию. Подытоживая все доводы, мы должны констатировать, что  в соответствии со взятыми на себя обязательствами гарантом безопасности Нагорного Карабаха является РФ", - заявил Пашинян.