Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում են, որ Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակված է, սակայն դաժան իրականությունն այլ բան է ասում. Ալեն Սիմոնյանի ելույթը Բահրեյնի վեհաժողովում 03/13/2023   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բահրեյնում մասնակցում է Միջխորհրդարանական միության (IPU) վեհաժողովին, որը նվիրված է խաղաղության և անվտանգության հարցերին:
Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում է 136 երկրից ավելի քան 1700 պատվիրակ, ելույթ են ունենալու վեց տասնյակից ավելի խորհրդարանների ղեկավարներ: Համաժողովն ընդգրկում է Միջխորհրդարանական միության բոլոր կանոնադրական մարմինները, ներառյալ Կառավարիչների խորհուրդը, մշտական հանձնաժողովները, խորհրդարանականների, մարդու իրավունքների և Մերձավոր Արևելքի հարցերով հանձնաժողովները, ինչպես նաև կին խորհրդարանականների և երիտասարդ պատգամավորների ֆորումները:
Ընդհանուր քննարկումների առարկան հիմնականում  խաղաղ գոյակցության և ներառական հասարակությունների խթանման համատեքստում է: Օրակարգային  է նաև անհանդուրժողականության դեմ պայքարին վերաբերող ազգային օրենսդրությունների առանձնահատկությունների ներկայացումը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է  Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ մասնավորեցնելով ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած Լաչինի ճգնաժամին առնչվող խնդիրները:
գործընկեր խորհրդարանականնե՛ր,
տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Շնորհակալություն եմ հայտնում Բահրեյնի գործընկերներին ջերմ հյուրընկալության և հիանալի կազմակերպված համագումարի համար:
Կլիմայի փոփոխություն, պատերազմներ և բնական աղետներ. մարդկությունը պետք է դիմացկուն լինի այս դժբախտություններին դիմակայելու հարցում:
Թույլ տվեք իմ ցավակցությունը հայտնել Թուրքիայի և Սիրիայի ժողովուրդներին՝ վերջերս տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով հազարավոր զոհերի կապակցությամբ:
Խաղաղ գոյակցության հիմնական սկզբունքները՝ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, իրավահավասարությունը և ինքնորոշումը, ներքին գործերին չմիջամտելը, պետք է կարգավորեն պետությունների միջև հարաբերությունները: Սակայն մենք տեսնում ենք, որ այդ սկզբունքները հաճախ խախտվում են:
Խաղաղ համակեցությունը զուգահեռ է միասնությանը, ինչն անհրաժեշտ է սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական կայունության համար: Անհատներն ու պետությունները միավորվելով՝ կարող են ընդհանուր նպատակներին հասնելու և հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ աշխատել: Սա կայուն և ներդաշնակ միջավայրի, համընդհանուր բարօրության համար անչափ կարևոր է:
Հիմա թույլ տվեք դիմել մեր տարածաշրջանին և իմ երկրին՝ Հայաստանին, որտեղ ազգային փոքրամասնությունները՝ եզդիները, քրդերը, ռուսները, ուկրաինացիները, ասորիները, հրեաներն ու հույները, ապրում են կողք կողքի՝ որպես մեր հասարակության իրավահավասար անդամներ՝ օգտվելով բոլոր իրավունքներից: Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ ազգային փոքրամասնությունների չորս ներկայացուցիչներ մեր խորհրդարանի անդամներ են:
Մեր միջազգային քաղաքականության անկյունաքարը բոլոր երկրների հետ խաղաղ հարաբերությունների պահպանումն է: Այնուամենայնիվ, մենք բախվում ենք բազմաթիվ սպառնալիքների: Հարավային Կովկասում լարվածությունը շարունակվում է: 2021 թվականի մայիսի 12-ից հարևան Ադրբեջանը խախտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և ապօրինաբար օկուպացրել է մոտ 150 քառակուսի կիլոմետր տարածք: Չնայած դժվարություններին՝ մեր նպատակն է համագործակցել  կայուն աշխարհ կառուցելու գործում:
Ոմանք ասում են, որ Հայաստանը ձգտում է ընդլայնել իր տարածքը: Թույլ տվեք բացարձակ պարզություն մտցնել. Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարևաններից և ոչ մեկի նկատմամբ:
Պատմեմ Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին, որը Հայաստանն ու աշխարհը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ճանապարհն է, որը հազար տարուց ավելի բնակեցված է էթնիկ հայերով:
Շրջափակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է: Հայտարարության մեջ ասվում է. «Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժը երկու ուղղություններով՝ Լաչինի միջանցքով»: Այդ ճանապարհը քաղաքացիական և այլ տրանսպորտային միջոցների համար անհասանելի է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից և արգելափակված է տասնյակ ադրբեջանցի գործակալների կողմից, որոնք քողարկվում են «բնապահպանական ակտիվիստներ» անվան տակ:
Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող շուրջ 120.000 էթնիկ հայ մնացել է առանց առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և ծառայությունների: Նրանք զրկված են կենսական նշանակության դեղորայքից և բժշկական օգնությունից: Էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման խափանումները հանգեցրել են սարսափելի դժվարությունների: Գիշերներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները ենթարկվում են ադրբեջանցիների կողմից բարձր հնչեցվող  կրոնական կոչերի, իսկ նրանց տները լուսավորվում են լուսարձակներով:
Վերջերս Ադրբեջանը կեղծ տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ իբր Հայաստանը զենք է մատակարարում Լեռնային Ղարաբաղին: Ցավոք, Ադրբեջանը չի սահմանափակվում ապատեղեկատվության տարածմամբ և վերը նկարագրված հետապնդումներով:
Ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ մարտի 5-ին, Լեռնային Ղարաբաղի ոստիկանության երեք աշխատակից սպանվեց, եւս մեկը վիրավորվեց Ադրբեջանի հրամանով նախապես ծրագրված դարանակալման հետևանքով:
Հարգելի՛ գործընկերներ, ես հարցնում եմ՝ մի՞թե սրանք էթնիկ զտումներ չեն:
Մարդկանց դեմ ուղղված ռասայական և կրոնական հողի վրա իրականացվող անհանդուրժողականությունը, բռնությունը չպետք է արդարացվեն:
Ըստ Նելսոն Մանդելայի՝ «Ոչ ոք չի ծնվում՝ ատելով մեկ այլ մարդու նրա մաշկի գույնի կամ ծագման կամ կրոնի պատճառով»:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը շրջափակման հարցում միջոցներ է կիրառել Ադրբեջանի դեմ, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը շտապ կոչ է արել վերացնել այն: «Ամնեսթի ինթերնեյշնլ» կազմակերպությունը, Եվրոպական միությունը և Հելսինկյան հանձնաժողովը միմյանցից անկախ կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել շրջափակումը:
2023 թվականի փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը որոշում կայացրեց, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի «անարգել տեղաշարժը» Լաչինի միջանցքով: Առանձին վճռով դատարանը միաձայն մերժել է Ադրբեջանի այն կեղծ պնդումը, թե Հայաստանն ականներ է տեղադրել:
Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում են, որ Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակված է, սակայն դաժան իրականությունն այլ բան է ասում:
Եզրափակելով՝ ես խորապես հավատում եմ, որ ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը, մարդու իրավունքների հանդեպ հարգանքը և խաղաղ գոյակցությունն այն հիմնասյուներն են, որոնց վրա մարդկությունը պետք է ապրի խաղաղության և ներդաշնակության մեջ:
Շնորհակալություն»,- նշել է ԱԺ նախագահը:
14:24 27/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի բյուրոյի անդամներին

Спикер НС Армении на Ассамблее МПС в Бахрейне рассказал о преступлениях Азербайджана 03/13/2023 15:19 | Лента новостей
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном принимает участие в Ассамблее Межпарламентского Союза (МПС) в Бахрейне, посвященной вопросам мира и безопасности. Подробности сообщает пресс-служба парламента Армении.
В столице Бахрейна Манаме находятся более 1700 делегатов из 136 стран, выступят главы более шести десятков парламентов. Конференция охватывает все уставные органы МПС, включая Совет управляющих, постоянные комиссии, комитеты по парламентским делам, правам человека и Ближнему Востоку, а также форумы женщин-парламентариев и молодых делегатов. Предмет общих дискуссий в основном в контексте содействия мирному сосуществованию и инклюзивным обществам. В повестке дня также представление особенностей национальных законодательств по борьбе с нетерпимостью.
Ален Симонян обратился к ситуации в Армении и Нагорном Карабахе, подробно остановившись на проблемах, связанных с вызванным азербайджанской агрессией Лачинским кризисом.
"Господин Председатель,
коллеги парламентарии,
Благодарю коллег Бахрейна за теплое гостеприимство и отлично организованный форум.
Изменение климата, войны и стихийные бедствия – человечество должно быть стойким перед лицом этих невзгод.
Позвольте мне выразить соболезнования народам Турции и Сирии в связи с тысячами жертв недавнего разрушительного землетрясения.
Основные принципы мирного сосуществования – уважение суверенитета и территориальной целостности, равноправие и самоопределение, невмешательство во внутренние дела – должны регулировать отношения между государствами. Однако мы видим, что эти принципы зачастую нарушаются.
Мирное сосуществование параллельно единению, необходимому для социальной, экономической и политической стабильности. Личности и государства, объединившись, могут работать для достижения общих целей и мирного разрешения конфликтов. Это крайне важно для стабильной и гармоничной среды и всеобщего благополучия.
Теперь позвольте мне обратиться к нашему региону и моей стране, Армении, где национальные меньшинства – езиды, курды, русские, украинцы, ассирийцы, евреи и греки – живут бок о бок как равноправные члены нашего общества, пользующиеся всеми правами. Согласно армянскому законодательству, в наш парламент входят четыре представителя нацменьшинств.
Краеугольным камнем нашей международной политики является поддержание мирных отношений со всеми странами. Тем не менее мы сталкиваемся со множеством угроз. На Южном Кавказе сохраняется напряженность. С 12 мая 2021 г. соседний Азербайджан нарушил территориальную целостность Армении и незаконно оккупировал около 150 квадратных километров территории. Несмотря на трудности, наша цель – работать вместе для построения устойчивого мира.
Некоторые говорят, что Армения стремится расширить свою территорию. Позвольте мне четко внести ясность: Армения не имеет территориальных претензий ни к одному из своих соседей.
Проинформирую вас о блокаде Лачинского коридора, который является единственной дорогой, соединяющей Армению и мир с Нагорным Карабахом, населенным этническими армянами уже более тысячи лет.
Блокада является грубым нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. В заявлении говорится: “Азербайджанская Республика гарантирует безопасное движение граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору”. Эта дорога недоступна для гражданских и других транспортных средств с 12 декабря 2022 г. и заблокирована десятками азербайджанских агентов, маскирующихся под “активистов-экологов”.
Около 120 тысяч этнических армян, проживающих в Нагорном Карабахе, остались без товаров первой необходимости и услуг. Они лишены жизненно важных лекарств и медицинской помощи. Перебои с электро- и газоснабжением привели к кошмарным трудностям. Жители Нагорного Карабаха по ночам подвергаются громким религиозным призывам азербайджанцев, а их дома освещаются прожекторами.
Недавно Азербайджан опубликовал фейковое видео, в котором якобы Армения поставляет оружие Нагорному Карабаху. К сожалению, Азербайджан не ограничивается распространением дезинформации и описанными выше преследованиями.
Всего несколько дней назад, 5 марта, вследствие заранее спланированной по приказу Азербайджана засады, были убиты трое офицеров полиции Нагорного Карабаха, еще один ранен.
Уважаемые коллеги, спрашиваю: не являются ли это этническими чистками?
Расовая и религиозная нетерпимость, насилие в отношении людей не должны оправдываться.
По словам Нельсона Манделы, “никто не рождается с ненавистью к другому человеку из-за цвета его кожи, происхождения или религии”.
В связи с блокадой Европейский Суд по правам человека предпринял меры против Азербайджана, Комиссар по правам человека Совета Европы экстренно призвал к ее устранению. Организация “Международная амнистия”, Евросоюз и Хельсинкская комиссия независимо друг от друга призвали к немедленному прекращению блокады.
22 февраля 2023 г. Международный Суд ООН постановил, что Азербайджан должен обеспечить “беспрепятственное движение” по Лачинскому коридору. Отдельным вердиктом суд единогласно отклонил ложное утверждение Азербайджана о том, что Армения установила мины.
Азербайджанские власти утверждают, что Лачинский коридор разблокирован, но суровая реальность говорит об обратном.
Я глубоко убежден, что демократия, верховенство закона, уважение к правам человека и мирное сосуществование являются столпами, на которых человечество должно жить в мире и согласии”, – заключил спикер НС РА.
В составе возглавляемой председателем НС делегации – члены делегации НС РА в МПС Асмик Акопян и Цовинар Варданян, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Давид Аракелян.