Արայիկ Հարությունյանը ԱԽ նիստ է հրավիրել 03/12/2023   16:37  |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ մարտի 12-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ` հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից:
Քննարկվել են Հանրապետությունում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը և առկա մարտահրավերները:
Երկրի ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ շրջափակման հարուցած մարտահրավերները շարունակում են գոյություն ունենալ, իսկ մարտի 10-ին Հայաստանից մատակարարվող բնական գազի խողովակաշարի հերթական արգելափակումն Արցախում հումանիտար ճգնաժամի խորացմանն ուղղված հերթական քայլն է:
Նախագահ Հարությունյանը ևս մեկ անգամ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի ժողովրդի 91-օրյա շրջափակման վրա: Նա ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետությունը փորձում է վերացնել 2020թ.-ի պատերազմի ծանր հետևանքները, սակայն այժմ առերեսվել է շրջափակմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով պայմանավորված նոր ծանր մարտահրավերների:
Հանրապետության նախագահը որոշ հանձնարարականներ է տվել պատկան մարմիններին՝ իրավիճակով պայմանավորված հրատապ ու կարևոր քայլերի իրականացման նպատակով:

Арцах столкнулся с новыми серьезными вызовами из-за блокады и применения силы - президент 03/13/2023 00:09 | Лента новостей
Под руководством президента Арутюняна состоялось внеочередное заседание Совета безопасности.
12 марта под руководством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось внеочередное расширенное заседание Совета безопасности. Об этом сообщает Главное информационное управление Аппарата Президента Республики Арцах. Были обсуждены создавшаяся в республике кризисная ситуация и существующие вызовы.
В своем выступлении глава государства отметил, что вызовы, возникшие вследствие блокады, все еще существуют, а блокирование 10 марта газопровода, по которому поступает газ из Армении, является очередным шагом по углублению гуманитарного кризиса в Арцахе.
Президент Арутюнян в очередной раз призвал международную общественность обратить внимание на 91-дневную блокаду народа Арцаха.Он подчеркнул, что Республика Арцах пытается оправиться от последствий тяжелой войны 2020 года, но сейчас столкнулась с новыми серьезными вызовами, обусловленными блокадой и применением силы.
Президент республики дал ряд поручений компетентным органам с целью осуществления неотложных и важных мер в связи со сложившейся ситуацией.