Շտապ վիրահատության կարիք ունեցող 16 անձ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան 03/10/2023   11:17  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր՝ մարտի 10-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի տեղեկացմամբ՝ հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
13 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 2 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 169 հիվանդ։

Красный Крест перевез еще 16 тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 03/10/2023   11:27  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 10 марта, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 16 пациентов с онкологическими заболеваниями и заболеваниями сердечно-сосудистой системы, а также с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из Республиканского медцентра при министерстве здравоохранения Республики Арцах. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения Минздрава Арцаха.
13 пациентов, ранее направленных на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
2 детей находится в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
8 пациентов  находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”,  4 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 169 пациентов.