Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները՝ սակարկության առարկա փակուղի մտած բանակցություններում. BBC-ի ռուսական ծառայության հոդվածը 03/10/2023 15:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվում անազատության մեջ են մնում տասնյակ հայ ռազմագերիներ, որոնց Ադրբեջանն անվանում է «ահաբեկիչներ» և չի շտապում հանձնել Հայաստանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-ի ռուսական ծառայությունը անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին՝ նշելով, որ նրանք սակարկության առարկա են դարձել փակուղի մտած բանակցություններում:
«Հայ գերիներն Ադրբեջանում՝ ահաբեկիչնե՞ր, պատանդնե՞ր թե՞ սակարկությունների առարկա». այսպես է վերնագրված պարբերականի ծավալուն հոդվածը: Այն հիշեցնում է, որ 2021 թ.-ի ամռանը Բաքվի դատարանը 13 հայ ռազմագերիների դատապարտեց 6 տարվա ազատազրկման՝ մեղադրելով «ահաբեկչության, զենքի ապօրինի պահման և կրման, սահմանի ապօրինի հատման, ինչպես նաև «զինված կազմավորումներ» ստեղծելու մեջ»:
BBC-ի ռուսական ծառայությունը շեշտում է, որ հայ զինվորականներին շրջապատել և ձերբակալել են Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո: Պարբերականը նշում է, որ այդ ժամանակ պարզ չէր, թե ում վերահսկողության տակ է գտնվում Հին Թաղեր (Հինթաղլար) գյուղը, և մանրամասնորեն ներկայացնում է հայ զինվորների գերի ընկնելու հանգամանքները:
Հոդվածի հեղինակը նաև զրուցել է Ադրբեջանում դատապարտված գերիներից մեկի՝ Մանուկ Մարտոյանի ընտանիքի անդամների հետ, Հայաստանի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանի և փաստաբան, ՄԻԵԴ-ում ռազմագերիների հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Սիրանույշ Սահակյանի հետ:
Բաքուն պնդում է, թե Ադրբեջանում կալանավորված է 33 հայ ռազմագերի, սակայն ըստ Արման Թաթոյանի՝ այս թիվն իրականությանը չի համապատասխանում: Սիրանույշ Սահակյանն իր հերթին նշել է, որ 33 ռազմագերիներից զատ, Ադրբեջանում կարող է լինել ևս 80 գերի:
BBC-ն նշում է, որ ադրբեջանական իրավապաշտպանների խոսքով՝ զինվորականների դատավարություններն անց են կացվել իրավական նորմերի խախտումներով:
«Դատավարություններն ընթանում էին հապճեպ, առանց գործի մեջ խորամուխ լինելու. չէ՞ որ բոլորն էլ հասկանում էին, որ վաղն այդ մարդիկ դառնալու են փոխանակման և սակարկության առարկա հայկական կողմի հետ կամ ամերիկյան կամ նույնիսկ սիրիական, քանի որ այնտեղ կա Սիրիայի երկու քաղաքացի», - նշում է ադրբեջանցի իրավապաշտպան Արիֆ Յունուսը:
Փորձագետները նշում են, որ Ադրբեջանին գերիները հարկավոր են, «տարբեր քաղաքական ժեստերի» համար, օրինակ, երբ տարածաշրջան եկավ ԱՄՆ պետքարտուղարի ներկայացուցիչը, Ադրբեջանի իշխանությունները Հայաստանին հանձնեցին 15 գերու:
Հոդվածի հեղինակը նաև նշում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը բախվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների պաշտպանության խնդրին. հայերը վախենում են իրենց անվտանգության համար, քանի որ Ադրբեջանի իշխանություններն աջակցում են երկրում հայատյացությանը:

Удерживаемые в Азербайджане армянские военнопленные стали разменной монетой в зашедших в тупик переговорах – статья Русской службы BBC 03/10/2023   16:32  |  Лента новостей
В тюрьмах Баку все еще остаются десятки армянских военнопленных, которых Азербайджан называет «террористами» и не спешит выдавать их Армении. Русская служба BBC обратилась к вопросу содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных, отметив, что они стали разменной монетой в зашедших в тупик переговорах, передает Арменпресс, кратко представляя публикацию.
"Армянские пленные в Азербайджане: террористы, заложники или предмет торга?" - так озаглавлена статья в BBC. Она напоминает, что летом 2021 года бакинский суд приговорил 13 армянских военнопленных к 6 годам лишения свободы, обвинив их в «терроризме, незаконном хранении и ношении оружия, незаконном пересечении границы, а также создании «вооруженных организаций».
Русская служба BBC подчеркнула, что армянские военнослужащие были окружены и арестованы уже после окончания второй карабахской войны. Газета отмечает, что в то время было неясно, под чьим контролем находится село Хин Тагер, и подробно излагает обстоятельства захвата армянских военнослужащих.
Автор статьи общалась с членами семьи одного из осужденных в Азербайджане заключенных Манука Мартояна, с бывшим Омбудсменом Армении Арманом Татояном и с адвокатом Сирануш Саакян, представителем Армении по вопросам военнопленных в ЕСПЧ.
Баку утверждает, что в Азербайджане содержатся 33 армянских военнопленных, но, по словам Армана Татояна, это число не соответствует действительности. В свою очередь Сирануйш Саакян отметила, что, помимо 33 военнопленных, в Азербайджане может быть еще 80 военнопленных.
BBC отмечает, что, по мнению азербайджанских правозащитников, уды над военнослужащими шли с нарушением юридических норм.
"Суды шли тяп-ляп, быстро, не вникая в дело, так как все понимали, что надо дать какой-то [тюремный] срок, при этом не вникали в детали, ведь эти люди завтра будут предметом обмена и торга с армянской стороной, или американской, или даже с сирийской, так как там есть двое граждан Сирии", — говорит азербайджанский правозащитник Ариф Юнус.
Эксперты отмечают, что пленные нужны Азербайджану для «различных политических жестов», например, когда в регион приехал представитель госсекретаря США, азербайджанские власти передали Армении 15 пленных.
Автор статьи также отмечает, что подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном сталкивается с проблемой защиты прав армян Нагорного Карабаха. Армяне опасаются за свою безопасность, поскольку власти Азербайджана поддерживают в стране арменофобию.