Ռուս խաղաղապահների գործունեության հարցը կասկածի տակ դնել չի կարելի. Բաբայանը՝ Լաչինում միջազգային դիտորդներ տեղակայելու Փաշինյանի առաջարկի մասին 03/09/2023 16:13 | Քաղաքական
Արցախ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու հնարավորության դեպքում բազմաթիվ հարցեր կան, որոնք պետք է քննարկել՝ այդ թվում համաձայնեցնել ռուս խաղաղապահ առաքելության հետ։ Մի բան պետք է շատ լավ հասկանալ․ ներկա դրությամբ ռուս խաղաղապահների գործունեության հարցը կասկածի տակ դնել չի կարելի։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Դավիթ Բաբայանը։
«Անձամբ իմ ու Արցախի ժողովրդի գերակշիռ մեծամասնության խորին համոզմամբ՝ եթե այսօր ռուս խաղաղապահներն այստեղ չլինեն, ապա Արցախը չի լինի։ Ռուս խաղաղապահներին այստեղից հանելու փորձերը վտանգավոր են ու սխալ։ Նրանց փոխարինելու որևէ ցանկություն Արցախում չկա։ Ռուս խաղաղապահների ներկայությունն է օգնում հնարավորինս կայունություն պահել այստեղ»,-շեշտեց Բաբայանը։
Առաջնահերթը համարելով Արցախի ապաշրջափակումը՝ մեր զրուցակիցը կարևորեց Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ կայացրած որոշման ապահովման համար նույն միջազգային դերակատարների կողմից գործուն քայլերի ձեռնարկումը։
«Տարբեր երկրներ քաղաքական ճնշում պետք է գործադրեն Ադրբեջանի վրա, որպեսզի նա կատարի միջազգային դատարանի որոշումը և դադարեցնի Արցախի պաշարումը։ Եթե այդ երկրներն իրոք շահագրգռված են իրավիճակի հանգուցալուծմամբ, ապա թող գան ու տեսնեն, թե ով է ուղղորդում Արցախի կյանքի ճանապարհը փակած «էկոակտիվիստներին»։ Տոյվո Կլաարն ասում է՝ ճիշտ է, որ պետք է Արցախ մտնող ամեն ինչ զննվի, որ զենք-զինամթերք չտարվի։ Դա ի՞նչ հայտարարություն էր, ի՞նչ զենքի մասին կարող է խոսք լինել։ Բա ինչու՞ չեն բարձրաձայնում մյուս խնդիրները մասին»,-ասում է Բաբայանն ու շեշտում, որ եթե անգամ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղվի Արցախ, ապա այն չպետք է արվի աշխարհաքաղաքաան նպատակներով և հակասության մեջ մտնի ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետն այսօր՝ Կառավարության նիստում հայտարարել է, որ ավելի հրատապ է դառնում Արցախ ու Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը։

"Деятельность российских миротворцев нельзя ставить под сомнение": Бабаян о предложении Пашиняна разместить международных наблюдателей в Лачинском коридоре 03/09/2023 17:00 | Лента новостей
В случае возможности отправки в Арцах международной миссии по установлению фактов есть множество вопросов, которые следует обсудить, в том числе согласовать с российской миротворческой миссией. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил представитель президента Арцаха по особым поручениям Давид Бабаян. По его словам, следует хорошо уяснить одно: вопрос о деятельности российских миротворцев в данный момент нельзя ставить под сомнение.
"Лично я и подавляющее большинство народа Арцаха глубоко убеждены в том, что если российских миротворцев сегодня здесь не будет, то Арцаха не будет. Попытки вывода российских миротворцев отсюда опасны и ошибочны. Никакого желания заменить российских миротворцев на любых других в Арцахе нет. Присутствие российских миротворцев помогает по возможности поддерживать стабильность здесь", - подчеркнул Бабаян.
Считая снятие блокады Арцаха первоочередной задачей, собеседник агентства подчеркнул важность принятия теми же международными акторами эффективных шагов по обеспечению исполнения решения Международного суда относительно открытия Лачинского коридора.
"Разные страны должны оказывать политическое давление на Азербайджан, чтобы он исполнил решение Международного суда и прекратил блокаду Арцаха. Если эти страны действительно заинтересованы в разрешении ситуации, то пусть приедут и воочию удостоверяться в том, по чьей указке действуют "экоактивисты", перекрывшие дорогу жизни Арцаха", - заявил Бабаян.
По его словам, "даже если в Арцах будет направлена международная миссия по установлению фактов, то это не должно делаться в геополитических целях и не должно вступать в противоречие с российским миротворческим контингентом".
Нaпомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства заявил, что необходимость немедленного направления в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международной миссии по установлению фактов все более актуальной.Пашинян назвал цели азербайджанского теракта в Арцахе