Ստամբուլում նախապատրաստվում են հնարավոր 7 մագնիտուդով երկրաշարժին 03/09/2023   12:47  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի իշխանությունները պլանավորում են առաջիկա հինգ տարում Ստամբուլում քանդել 1,5 բնակելի տուն և դրանց փոխարեն մեգապոլիսի այլ հատվածներում տներ կառուցել։ ։ Պատճառը սպասվող հնարավոր 7 մագնիտուդով երկրաշարժն է։ Այդ մասին, CNN Türk-ի հաղորդմամբ,ասել է այդ երկրի բնապահպանության և քաղաքաշինության նախարար Մուրատ Քուրումը։
«Թուրքիայի ավելի քան 70 տոկոսը տեղակայված է սեյսմիկ վտանգավոր գոտու վրա։ Այդպիսի տեղադիրք ունի նաև Ստամբուլը, որտեղ հինգ տարվա ընթացքում նախատեսվում է 1,5 մլն բնակելի տուն «տեղափոխել» ։ 500 հազր տուն կկառուցվի Ստամբուլի եվրոպական ու ասիական մասում, այդքան էլ՝ քանդված տների տեղում»,-շեշտել է թուրք պաշտոնյան։
Քուրմուրի խոսքով՝ վերաբնակեցման պլանը, որը կիրականացվի չորս տարվա ընթացքում, կներառի նաև գործող տրանսպորտային հաղորդակցությունը։ Նախարարը նշել է, որ ծրագրի մանրամասների մասին Էրդողանը կհայտնի։

В Стамбуле готовятся к возможному землетрясению магнитудой выше 7 03/09/2023   12:55  |  Международные новости
Власти Турции планируют расселить порядка 1,5 млн жилых домов в 17-миллионном Стамбуле в течение пяти лет из-за риска их обрушения в результате возможного землетрясения магнитудой выше 7. . Об этом, как передает CNN Türk,  заявил министр экологии и градостроительства Турции Мурат Курум.
По его словам, в сейсмически опасных зонах расположено более 70% Турции. Одним из таких районов является в том числе и Стамбул. "По 500 тыс. новых домов будет возведено в европейской и азиатской частях города, столько же построят на месте прежних строений", – сказал турецкий чиновникСитуация совсем нехорошая: турецкий ученый заявил, что разрушительное землетрясение может произойти в Стамбуле в ближайшие 7 летПо его словам, план переселения готовился в течение четырех лет. Он учитывает существующую структуру транспортной логистики. Министр также отметил, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявит детали плана в ближайшие дни.