ԱԽ քարտուղարը հանդիպել է Հունաստանի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Թանոս Դոկոսի հետ 03/09/2023 14:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 9-ին Հունաստան աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Հունաստանի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Թանոս Դոկոսի հետ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԽ գրասենյակ անվտանգության խորհրդի գրասենյակից։
Ա. Գրիգորյանը ցավակցել է Թ. Դոկոսին մարտի 2-ին Հունաստանում տեղի ունեցած մահացու երկաթուղային աղետի կապակցությամբ:
Քարտուղար Գրիգորյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամն ու ՀՀ արտաքին քաղաքականության մարտահրավերները: Վերոնշյալի համատեքստում Ա. Գրիգորյանն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք անհապաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցերի։

Григорян на встрече с советником премьера Греции заявил о необходимости срочной отправки международной миссии в Нагорный Карабах 03/09/2023 14:35 | Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в рамках рабочего визита в Афины встретился с советником премьер-министра Греции по национальной безопасности Таносом Докосом. Об этом "Фактинфо" стало известно из сообщения Совбеза.
В начале встречи Армен Григорян выразил соболезнования в связи с гибелью людей в железнодорожной аварии в Греции, произошедшей 2 марта.
Затем секретарь Совбеза проинформировал греческого коллегу о гуманитарном кризисе в Нагорном Карабахе, возникшем вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и внешнеполитических вызовах, стоящих перед Арменией. В контексте вышеупомянутого Григорян подчеркнул необходимость срочной отправки международной миссии по сбору фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор.
В ходе встречи стороны также коснулись проблем региональной и международной безопасности. Собеседники с удовлетворением подчеркнули высокий уровень армяно-греческого сотрудничества.