Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս 9 բուժառու 03/07/2023   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 9 անձ այսօր՝ մարտի 7-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 153 հիվանդ։

Красный Крест перевез еще 9 тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 03/07/2023 11:28 | Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 7 марта, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 9 пациентов с онкологическими заболеваниями и с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении из Республиканского медцентра министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
6 детей находится в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
6 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 1 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 153 пациентов.