Ալիեւը հայտնվել է փակուղային, հիմար վիճակում, Հայաստանը պետք է դուրս գա բանակցային գործընթացից. Բալասանյան (տեսանյութ) 03/07/2023 14:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի համար Լաչինի միջանցքի հարցը դարձել է շատ մեծ խնդիր. Ալիևն, ըստ էության, հայտնվել է փակուղային վիճակում։ «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը, փակելով Լաչինի միջանցքը, հույս ուներ կարճ ժամանակահատվածում ստիպել հայկական կողմին՝ գնալ զիջումների և համաձայնվել ցանկացած պայմանների հետ։ «Արդեն տևական ժամանակ է անցել, հայկական կողմը նշաններ ցույց չի տալիս այդ պայմաններով միջանցքը բացելու ուղղությամբ, և Ալիևը այսօր հայտնվել է բավականին անհասկանալի և հիմար իրավիճակում, որովհետև միջանցքի փակումը չեն ողջունել ոչ միայն ռուսական կողմը, այլև նույն Եվրոպական Միությունը և Միացյալ Նահանգները»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ Ալիեւի համար հիմա խնդիր է Լաչինի միջանցքը եւ՛ բացելը, եւ չբացելը։
«Եվ այս պարագայում հայկական կողմը պետք է շարունակի ճնշումները Ալիևի վրա, որպեսզի նա սեփական նախաձեռնությամբ բացի միջանցքը՝ առանց հայկական կողմից լրացուցիչ զիջումներ կորզելու»,- նշել է նա։
Փորձագետի դիտարկմամբ՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի վերջին դիվերսիան հերթական անգամ ապացուցեց այն թեզը, որ Ադրբեջանի հետ այս պահին գոնե Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելն անհնար է։ «Հայկական կողմը այս պահի դրությամբ պետք է ընդհանրապես որևէ բանակցություններ չվարի ադրբեջանական կողմի հետ, դուրս գա այդ բանակցային գործընթացից այնքան ժամանակ, մինչև Ադրբեջանը չհասկանա, որ նման վարքագծով չի կարելի և հնարավոր չէ շարունակել բանակցություններ և ստորագրել Խաղաղության պայմանագիր»,- ասել է Գ.Բալասանյանը։

Алиев оказался в тупиковом и глупом положении; Армения должна выйти из переговорного процесса - эксперт 03/07/2023 14:40 | Лента новостей
Вопрос Лачинского коридора обернулся для Азербайджана большой проблемой. Алиев, по сути, оказался в тупиковом положении. Такое мнение в эфире "ФактИнфо" высказал эксперт-международник Григор Баласанян.
По его словам, Азербайджан, перекрыв Лачинский коридор, надеялся в кратчайшие сроки заставить армянскую сторону пойти на уступки и согласиться на любые условия. "Прошло уже много времени, а армянская сторона не подает никаких признаков по поводу открытия коридора на этих условиях. Алиев сегодня оказался в довольно непонятном и глупом положении, поскольку закрытие коридора не приветствовали не только российская сторона, но и Евросоюз и США", - отметил он, подчеркнув, что сейчас для Алиева является проблемой и открытие, и отказ от открытия Лачинского коридора.
"И в сложившей ситуации армянская сторона должна продолжить давление на Алиева, чтобы он открыл коридор по собственной инициативе, без каких-либо дополнительных уступок с армянской стороны", - отметил он.
По мнению эксперта, последняя диверсия Азербайджана на территории Республики Арцах в очередной раз подтвердила тезис о невозможности заключения мирного договора с Азербайджаном, по крайней мере в данный момент.
"Армянская сторона по положению на данный момент вообще не должна вести каких-либо переговоров с азербайджанской стороной, выйти из переговорного процесса и не вступать в него до тех пор, пока Азербайджан не поймет, что такими методами нельзя и невозможно продолжать переговоры и подписывать мирный договор", - сказал Григор Баласанян.