Արցախցի ոստիկանների սպանությունից հետո է՛լ ավելի մեծ անհրաժեշտություն է առաջանում պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ. Ադամ Շիֆ 03/07/2023 10:47
Ադրբեջանական զինուժի հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել է արցախցի 3 ոստիկան, դիտավորյալ սպանության ևս մեկ գործողություն է: Վաշինգտոնը պետք է իր դիվանագիտական ուղիներն օգտագործի տարածաշրջանում անկայունությունը հարթելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը:
Նա շեշտել է, որ արցախցի ոստիկանների սպանությունից հետո է՛լ ավելի մեծ անհրաժեշտություն է առաջանում պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ «նրանց կողմից մարդու իրավունքների և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի խախտման համար»:
Շիֆը նաև հիշեցրել է, որ Լաչինի միջանցքը դեռ շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից, և կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել Բաքվին:
«Այս վերջին բռնությունը տեղի է ունենում Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի ընթացքում, որի հետևանքով 120 000 մարդ հայտնվել է ծանր վիճակում: ԱՄՆ-ը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի հարձակումները Արցախի վրա և պատասխանատվության ենթարկի Ալիևի ռեժիմին: Կոչ եմ անում ԱՄՆ պետքարտուղարությանը և Բայդենի վարչակազմին օգտագործել բոլոր դիվանագիտական ուղիները՝ տարածաշրջանում աճող անկայունությունը լուծելու համար», - գրել է Շիֆը Facebook-ի իր էջում՝ շեշտելով, որ Արցախի անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը պետք է հարգվի։

США должны осудить нападения Азербайджана на Арцах и привлечь к ответственности режим Алиева - конгрессмен Адам Шифф 03/07/2023   11:00  |  Лента новостей
Нападение азербайджанских вооруженных сил, в результате которого были убиты трое полицейских Арцаха, является еще одним актом умышленного убийства. Вашингтон должен использовать свои дипломатические каналы для установления в регионе стабильности. Об этом, как передает агентство "Арменпресс", заявил конгрессмен США Адам Шифф.
Он подчеркнул, что убийство арцахских полицейских приводит к большей необходимости введения санкций против Азербайджана за нарушение им прав человека и права народа Арцаха на самоопределение.
Адам Шифф также напомнил, что Лачинский коридор по-прежнему заблокирован Азербайджаном, и призвал привлечь Баку к ответственности.
"Это последнее насилие произошло на фоне гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Лачинского коридора, из-за которой 120 000 человек оказались в тяжелом положении. США должны осудить нападения Азербайджана на Арцах и привлечь к ответственности режим Алиева. Я призываю Госдеп США и администрацию Байдена использовать все дипломатические каналы для урегулирования проблемы растущей в регионе нестабильности", - написал Шифф на своей странице в Facebook, подчеркнув, что необходимо уважать безопасность и суверенитет Арцаха.