Մետրոյի Աջափնյակ կայարանի կառուցումը կտևի երկու տարի. նախագծի համար պետբյուջեից 1 մլրդ 100 մլն դրամ կհատկացվի 03/02/2023 11:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստում որոշվեց 1 մլրդ 100 մլ դրամ տրամադրել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությաւնը՝ մետրոյի Աջափնյակ կայարանի նախագծահաշվարկային աշխատանքների համար։
ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը նշեց, որ աշխատանքները բաղկացած են երեք փուլից։ Առաջին փուլն արդեն ավարտվել է։
«Ամբողջ ծրագրի արժեքը1 մլրդ 848 մլն դրամ է. Երևանի քաղաքապետարանը 545 մլն դրամ վճարել է։ Կառավարությունը եթե 1 մլրդ 100 մլն-ը հատկացնի, տարբերությունը քաղաքապետարանը կվճարի»,-ասաց նախարարը։
Փոխքաղաքապետ Ավինյանը նշեց, որ կայարանի շինարարությունը տևելու է երկու տարի, երկարությունը լինելու է 1.5 կմ։
Շինարարությունը ներառելու է նաև մետրոկամուրջ։
Ըստ Ավինյանի՝ մետրոյի Աջափնյակ կայարանի նախագիծը որոշակիորեն տարբերվում է 80-ակաների նախագծից։
«Նախկինում կայարանը նախատեսված էր Աբելյան փողոցի անկյունում, որտեղ շինարարական աշխատանքներ են արվել արդեն՝ շենք է կառուցվել։ Մենք 120-1440 մետր տեղափոխելով դեպի Հալաբյան –Աբելյան խաչմերուկ՝ մի քանի խնդիր ենք կարողանում լուծել. շինարարությունն ավելի ցածր արժեք է ունենալու և ժամկետները մոտ 6 ամսով կրճատվելու են։
«Դեպի Աջափնյակ զարգացման ծրագրի իրականացումը թույլ կտա ունենալ հարմարավետ արագընթաց էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտ, որը կմիացնի Հրազդան գետի կիրճով բաժանված Երևանի երկու մասերը, ինչը շատ կարևոր է ռազմավարական տեսանկյունից»,-նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
Ավինյանի խոսքով՝ տարեվեջին վերջնական նախագիծը պատրաստ կլինի։
Այս կայարանով չենք ուզում սահմանափակվել։ Փեթակի տարածքում ևս մեկ կայարան ստեղծելու հարցն է քննարկվում»,-ասաց Ավինյանը։

Правительство Армении выделило 1,1 млрд драмов на проектирование станции метро в ереванском районе Ачапняк 03/02/2023   15:41  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг приняло решение, которым планируется выделить министерству территориального управления и инфраструктур 1 млрд 100 млн драмов на проектные работы по  строительству новой станции метро “Ачапняк” в Ереване.
Проект решения на заседании правительства 2 марта представил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
По его словам, работа будет состоять из трех этапов, первый этап уже реализован.
"Общая стоимость составляет 1, 848 млрд драмов. В целом мэрия Еревана уже выплатила 545 млн драмов. Сегодня предлагаем правительству выделить 1,1 млрд драмов, остальную часть добавит мэрия", – сказал Саносян.
В свою очередь  вице-мэр Еревана Тигран Авинян отметил, общая протяженность станции составит около полутора километров.
По предварительным расчетам строительство станции “Ачапняк” продлится 48 месяцев, строительство также включает в себя метромост.  По словам Авиняна, к концу года окончательный проект будет готов. «Это будет очень зрелищный и красивый мост, мы в этом уверены", - заявил он.