Կշարունակեմ նպաստել Լաչինի միջանցքի և հնարավոր գերիների առնչությամբ Ստրասբուրգի դատարանի սահմանած ժամանակավոր միջոցների իրականացմանը․ Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է Թագուհի Թովմասյանի նամակին 03/02/2023 11:29 | Մեկնաբանություն
«Կշարունակեմ նպաստել Լաչինի միջանցքի և հնարավոր գերիների առնչությամբ Ստրասբուրգի դատարանի սահմանած ժամանակավոր միջոցների իրականացմանը»․Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը պատասխանել է իմ նամակին։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը։
Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման կապակցությամբ հրատապ գրություն էի ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներիս։ Ահազանգել էի, որ Ադրբեջանը չի կատարում Դատարանի պահանջը, այն է՝ երաշխավորել Բերձորի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը։
Եվս մեկ անգամ շեշտադրել էի, որ Ադրբեջանը ավելի քան 2 ամիս շարունակում է Արցախի 120․000 բնակչությանը պահել պատանդի կարգավիճակում՝ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման շարունակական խափանումների, ինչպես նաև սննդի, դեղորայքի, այլ կենսական կարիքների լրջագույն պակասի պայմաններում։
Միջազգային կառույցներին խնդրել էի իրենց մանդատի շրջանակներում նպաստել Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից կայացված՝ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին որոշման կատարմանը և իրազեկել կատարված ու նախատեսվող քայլերի մասին։
Եվ ահա ստացել եմ պատասխան Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչից, ով հավաստիացնում է, որ օգտագործում է բոլոր հասանելի հնարավորությունները՝ վճռականորեն խրախուսելու Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ լիարժեքորեն հավատարիմ մնալ երկխոսությանը և առաջնահերթ լուծել կոնֆլիկտին առնչվող՝ մարդու իրավունքների և հումանիտար բոլոր առկա խնդիրները։
Այդ իմաստով տիկին Բուրիչը նշել է, որ կշարունակի նպաստել Լաչինի միջանցքի և հնարավոր գերիների առնչությամբ Ստրասբուրգի դատարանի սահմանած ժամանակավոր միջոցների իրականացմանը։
«Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաշտեցման ջանքերին կողմերի միջև վստահության կառուցման գործիքակազմով՝ նպատակ հետապնդելով հասնել կայուն խաղաղության տարածաշրջանում», - եզրափակել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։
Իմ կողմից հավելեմ, որ ՄԱԿ-ի հիմնական դատական մարմնի որոշումը ենթակա է պարտադիր կատարման, սակայն, ցավոք, այն չի կատարվել մինչ օրս:

Генсек Совета Европы заверила в готовности содействовать реализации обеспечительных мер по Лачинскому коридору 03/02/2023   12:00  |  Комментарий
Генеральный секретарь Совета Европы Мария Пейчинович-Бурич ответила на запрос председателя комиссии НС Армении по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян, уведомившей международных партнеров о неисполнении Азербайджаном требования Суда ООН гарантировать бесперебойное движение граждан, транспорта и товаров через Бердзорский коридор в обоих направлениях. Об этом сообщила Тагуи Товмасян на асвоей странице в Facebook.
Товмасян, в частности, отметила, что Азербайджан не выполняет предписание Международного суда ООН от 22 февраля по обеспечению беспрепятственного движения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
"Вновь подчеркиваю что Азербайджан продолжает удерживать в заложниках 120 тыс. арцахцев, в условиях отсутствия подачи газа и продолжающихся перебоев с подачей электроэнергии, огромного дефицита необходимых запасов продуктов питания, медикаментов, других жизненно важных потребностей", - заявила депутат.
"Я вновь подчеркнула, что Азербайджан продолжает удерживать в заложниках 120-тысячное население Арцаха, в условиях продолжающихся перебоев с подачей электроэнергии, огромного дефицита запасов продуктов питания, медикаментов, других предметов, необходимых для удовлетворения жизненно важных потребностей", - заявила депутат.
В ответном послании генсек СЕ заверила, что "использует все имеющиеся возможности, чтобы решительно поощрять Армению и Азербайджан быть полностью приверженными диалогу и в приоритетном порядке решить связанные с конфликтом все текущие гуманитарные вопросы и вопросы с правами человека".
Бурич отметила, что "продолжит способствовать реализации временных мер, установленных Страсбургским судом (ЕСПЧ - ред.) в отношении Лачинского коридора и возможных пленных".
"Совет Европы продолжит поддерживать усилия по примирению между Арменией и Азербайджаном с помощью инструментов по укреплению доверия между сторонами с целью достижения стабильного мира в регионе»,
- резюмировала генеральный секретарь СЕ.
Со своей стороны Товмасян добавила, что решение суда ООН подлежит обязательному исполнению, однако, к сожалению, они не приведено в исполнение до сих пор.