Արցախն արտաքին աշխարհին կապող ճանապարհը փակ է արդեն 81 օր. մինչև հիմա 135 հիվանդ է Հայաստան տեղափոխվել՝ բացառապես Կարմիր խաչի միջոցով 03/02/2023 16:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի տեղեկատվական շտաբն ամփոփ ներկայացրել է շրջափակման 81-րդ օրվա դրությամբ Արցախում առկա իրավիճակը։ Ըստ այդմ՝ 1 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
7 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Արդեն 314 երեխա ծնվել է շրջափակման մեջ:
Արցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 760 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 135 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։
Ավելի քան 32,000 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում

81-й день блокады Арцаха: 135 пациентов до сегодняшнего дня были доставлены в Армению исключительно при посредничестве МККК 03/02/2023   17:00  |  Лента новостей
Уже 81-й день, как единственная дорога, соединяющая Арцах с внешним миром, перекрыта Азербайджаном. При содействии МККК 135 пациентов до сегодняшнего дня были доставлены из Арцаха в Армению для оказания им необходимой медпомощи. Об этом говорится в бюллетене правительства Республики Арцах на 1 марта текущего года.
Согласно обновленным данным, 1 ребенок находится в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы.
7 взрослых пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние троих из них оценивается как крайне тяжелое.
В период блокады в Арцахе родилось 314 детей.
760 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях.
Из-за сложной экономической ситуации 5100 человек лишены рабочих мест и дохода.
Более чем 32.000 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть.