Արցախի և Ադրբեջանի միջև որևէ բանակցություն դատապարտված է ձախողման. Մինասյան (տեսանյութ) 03/02/2023 12:03 | ԼՐԱՀՈՍ
Միջազգային տեսանելի մեխանիզմ, որի շուրջ Ստեփանակերտն ու Բաքուն կարող են բանակցել, չի կարող լինել, քանի որ ՀՀ իշխանության վարքագծում բացակայում է ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը՝ պատասխանելով Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության նպատակով միջազգային մեխանիզմ ստեղծելու հարցին։
«Ակնհայտ է որ օրվա քաղաքական իշխանությունը այս արտահայտությունները և այս վարքագիծը ներկայացնում է, որ խուսափի արցախյան հարցում իր բաժին պատասխանատվությունից, Հայաստանի պատասխանատվությունից, սա անընդունելի և մերժելի, և դատապարտելի վարքագիծ է»,- նշեց նա։
Մինասյանի դիտարկմամբ՝ ՀՀ իշխանությունների քաղաքականության հիմքում բացակայում է նաև ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, ինչը հակասում է իրենց իսկ ներկայացրած նախընտրական և կառավարության ծրագրի` «անջատում հանուն փրկության», կամ «ճանաչում հանուն փրկության» դրույթներին։
«Եթե չհրաժարվեն այս մոտեցումով գնալ, իհրակե, կարելի է քննարկել և տեսնել՝ ինչ մեխանիզմ է, բայց, երբ իրենք հրաժարվում են, բնականաբար իրենց գործողությունները դառնում են ընդամենը ժամանակ ձգելու և այն էլ՝ ոչ թե մեր օգտին, այլ Ադրբեջանի և Թուրքաիայի պահանջները բավարարելու համար ժամանակ ձգելու միջոց, ինչպես նաև և տարածաշրջանում մեր վիճակը էլ ավելի վատացնելու պայման է ստեղծում»,- ընդգծեց Մինասյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ Ստեփանակերտ-Բաքու բանակցությունների մասին ամրագրված է հենց ԵԱՀԿ իսկզբանե Մինսկի նախագահության ձևաչափում։
«Այլ ձևակերպումով ներկայացնել կամ այլ փաթեթավորումով ներկայացնել երկխոսություն կամ հարաբերություններ հաստատելու մեխանիզմը ակնհայտորեն դատապարտված են ձախողման, որովհետև եթե իսկզբանե Ադրբեջանն արձանագրում է, որ չկա այդպիսի միավոր և արցախահայությանը դիտում է որպես Ադրբեջանի հասարակության կամ քաղաքացիների մի մաս՝ ազգային փոքրամասնության շրջանակում, ինչը նշանակում է, որ մեր պատերակացումներին համապատասխան որևէ միջազգային մեխանիզմի գործադրում ձախողված է»,–հավելեց պատգամավորը։

Диалог между Арцахом и Азербайджаном обречен на провал - Минасян 03/02/2023   13:00  |  Лента новостей
Видимого международного механизма, вокруг которого Степанакерт и Баку могут вести переговоры, не может быть ввиду отсутствия  в поведении властей РА принципа права народа на самоопределение. Об этом заявил на брифинге в четверг секретарь парламентской фракции "Армения" Арцвик Минасян, отвечая на вопрос о создании международного механизма для диалога между Арцахом и Азербайджаном.
"Очевидно, что  нынешняя политическая власть подобными высказываниями и поведением пытается избежать своей доли ответственности, ответственности Армении в арцахском вопросе. Это неприемлемо и предосудительно", - отметил он.
По словам Минасяна, в основе политики властй РА нет также принципа права на самоопределение, что противоречит представленным ими же положениям предвыборной программы и программе правительства, в частности, пунктам об "отделении во имя спасения" или "признании во имя спасения".
Как отметил депутат, положение о переговорах Степанакерт-Баку было изначально закреплено в формате самого председательства Минской группы ОБСЕ.
"Очевидно, что попытка представить механизм по установлению диалога или отношений в иной "обертке", в другой формулировке обречена на провал. Потому что Азербайджан изначально утверждает, что нет такой единицы, и армян Арцаха рассматривает как часть общества Азербайджана или своих граждан, в рамках нацменьшинства, что означает, что применение какого-либо международного механизма в соответствии с нашими представлениями обречено на провал", - добавил Минасян.
Как отметил он, если бы в основу был положен принцип права народов на самоопределение, то на нем можно было бы выстраивать какой-либо механизм.