Արցախի նորանշանակ պետնախարարը քննադատել է նախկինում պատշաճ չարված մի քանի գործերի ընթացքը 03/02/2023 10:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը մարտի 1-ին խորհրդակցություն է հրավիրել ԱՀ գյուղատնտեսության, սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարների, ֆինանսների և էկոնոմիկայի փոխնախարարի, գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրենի մասնակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի կառավարությունը։
Ներկայացնելով նախապես հավաքագրված տվյալները՝ պետական նախարարը խիստ քննադատության է ենթարկել Արցախի շրջափակման հետևանքների մեղմման նպատակով հումանիտար բեռների տեղափոխման կազմակերպման եղանակներն ու մեթոդները։ Գուրգեն Ներսիսյանը հանձնարարել է շտապ ամփոփել անհրաժեշտ տեղեկությունները, գույքագրել ունեցած ապրանքներն ու ներքին նվազագույն պահանջարկը, որպեսզի հնարավոր լինի ճիշտ որոշել ներկրման ենթակա հումանիտար ապրանքների առաջնահերթությունը։ «Ամենատարբեր գործընթացներում ներառված ու գնահատված չեն բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտների շահերը, նրանց կարծիքն ու տեսակետը լսելի չի դարձվել, այդ պատճառով նրանք հիմա ստիպված են անհատական բարձրացնել իրենց խնդիրները»,- նշել է Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետական նախարարն անընդունելի է համարել, որ առայսօր չեն մեկնարկել գյուղատնտեսական աշխատանքները, իսկ դրանց հրատապ զարկ տալու համար կան բազմաթիվ կիսատ գործընթացներ։ «Այս վիճակի հիմնական պատճառներից մեկը նախարարությունների ու այլ պատասխանատուների միջև պատշաճ փոխգործակցության բացակայությունն է: Անընդունելի է, որ դրանք բացահայտվում են միայն պետական նախարարի մոտ խորհրդակցության ընթացքում»,- ընդգծել է Գուրգեն Ներսիսյանը։
Պետական նախարարը մի շարք հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների շուրջ տվել է համապատասխան հանձնարարականներ, որոնք պետք է իրականացվեն հստակ ժամանակացույցի համաձայն:

Новый госминистр Арцаха подверг резкой критике способы и методы организации перевозки гуманитарных грузов 03/02/2023   11:10  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян 1 марта созвал совещание с участием министров сельского хозяйства, социального развития и миграции республики, заместителя министра финансов и экономики и директора Фонда содействия селу и сельскому хозяйству. Подробности сообщает аппарат госминистра.
Представив заранее собранные данные, госминистр подверг резкой критике способы и методы организации перевозки гуманитарных грузов для смягчения последствий блокады Арцаха. Гурген Нерсисян поручил в срочном порядке обобщить всю необходимую информацию, провести инвентаризацию товаров и минимальный внутренний спрос, что позволит правильно определить приоритет ввозимых гуманитарных грузов.
"Не учтены и не оценены интересы всех хозяйствующих субъектов в самых разных процессах, их мнение и точка зрения не были услышаны, поэтому теперь они вынуждены поднимать свои проблемы в индивидуальном порядке", - указал Гурген Нерсисян.
Госминистр счел неприемлемым, что сельскохозяйственные работы до сих пор не начаты, указав в плане их срочной активации на множество незавершенных процессов.
"Одной из основных причин такой ситуации является отсутствие должного взаимодействия между министерствами и другими чиновниками.  Недопустимо, чтобы они выявлялись лишь во время совещания с госминистром", - подчеркнул Гурген Нерсисян.
Госминистр дал соответствующие указания по ряду вопросов, требующих безотлагательного решения, которые должны быть реализованы в соответствии с четким графиком.