Որևէ երաշխիք չեմ տեսնում, որ միջանցքում անցակետերի հարցը վերջնական դուրս կբերվի օրակարգից. Աբրահամյան 03/01/2023   11:55  |  Մեկնաբանություն
ՌԴ ԱԳ նախարարի այցը Բաքու հասկանալի հետաքրքրություն է առաջացրել և´ «Լաչինի միջանցքի» ճգնաժամի, և´ ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների, և´ տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը.
«Որքան էլ ուշադրություն կա Բաքվում Լավրովի հնչեցվող հայտարարությունների և, մասնավորապես, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում միջանցքում անցակետ նախատեսված չլինելու շուրջ, դժվար է չհիշել 2020 թվականի հետպատերազմյան փուլում Ադրբեջանի պահվածքը:
Իսկ ինչի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում գրված է՞ր, որ Ադրբեջանը 2022-ի գարնանը, 2022-ի դեկտեմբերից մինչ այժմ պետք է տարբեր միջոցներով խափանի ՀՀ-ից Արցախ գազամատակարարումը կամ 2023-ին ահաբեկչության միջոցով շարքից հանի ՀՀ-Արցախ էլեկրագիծը:
Միգուցե եռակողմ փաստաթղթում ամրագրված էր 2022-ի ապրիլին Փառուխ գյուղի, ապա Քարագլուխ լեռնաշղթայի նկատմամբ ադրբեջանական առաջխաղացումը կամ նույն թվականի օգոստոսին մի քանի ռազմավարական բարձունքների նկատմամբ ադրբեջանական հարձակումները, որոնց հետևանքով Արցախը և´ մարդկային, և´ տարածքային կորուստներ ունեցավ:
Ադրբեջանը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն իրականացնում է խիստ ընտրողաբար և փաստաթղթի դրույթների պահպանման նկատմամբ վաղուց վստահություն չկա:
Այնպես որ, որևէ երաշխիք չեմ տեսնում, որ միջանցքում անցակետերի հարցը վերջնական դուրս կբերվի օրակարգից, մանավանդ, որ Ադրբեջանի նախագահը այն տարբեր ձևակերպումներով շարունակում է պնդել:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ ներկայումս օրակարգում է նույն միջանցքում ռենտգեն սարքի տեղակայման հարցը, որի մասին ամիսներ շարունակ բանակցում են Արցախի ու Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացուցիչները և որի մասին Բաքվում անուղղակի նշեց նաև ՌԴ ԱԳ նախարարը. սա ևս ամրագրված չէր հայտնի փաստաթղթում»:
10:30 27/02/2023  |  ՔաղաքականՆկատելի է, որ խորքում վտանգավոր զարգացումներ են «եփվում». Տիգրան Աբրահամյան
18:43 25/02/2023  |  ՔաղաքականՄիջանցքի բացումն ինքնանպատակ չպետք է լինի․ ադրբեջանական ծուղակում չպետք է հայտնվել․ Տիգրան Աբրահամյան
10:05 25/02/2023  |  ՔաղաքականԵս ինքս լավ տպավորություն եմ ունեցել Գուրգեն Ներսիսյանից. Տիգրան Աբրահամյան
17:01 24/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉստացվի այնպես, որ միջանցքի բացումից հետո պարզվի, որ իրականում միջանցք գոյություն չունի. Աբրահամյան
10:31 23/02/2023  |  ՔաղաքականԱրտաքին միջամտությունը, ՀՀ-ից վտանգավոր ուղղորդումներն Արցախում չափազանց ծանր վիճակ են ստեղծել` Արցախին զրկելով դիմակայության ռեսուրսից. Աբրահամյան
11:41 20/02/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախում պայքարի հիմքում պետք է լինի առաջնային մեկ մոտեցում` ինքնորոշման իրավունքի իրացում. Աբրահամյան

Абрамян: не вижу гарантий того, что вопрос установки КПП в Лачинском коридоре будет окончательно снят с повестки дня 03/01/2023 12:10 | Комментарий
Визит главы МИД РФ в Баку вызвал понятный интерес и на фоне кризиса вокруг "Лачинского коридора", и в контексте отношений между Арменией и Азербайджаном, а также региональных процессов. Об этом написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook.
Как указал Абрамян, сколько бы внимания ни уделялось заявлениям Лаврова в Баку, в частности, о том, что в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября установки КПП в Лачинском коридоре не предусмотрено, трудно не вспомнить поведение Азербайджана в период после войны 2020 года.
"А разве в документе от 9 ноября было написано о том, что Азербайджан весной 2020 года, с декабря 2022 года и по сей день должен различными способами подрывать газоснабжение Арцаха из Армении или в 2023 году совершать теракт и выводить из строя электролинию РА-Арцах? А разве в документе были закреплены азербайджанское продвижение в апреле 2022 года в направлении арцахского села Парух и затем горного хребта Караглух или азербайджанские атаки на несколько стратегических высот в августе того же года, в результате которых Арцах понес как человеческие, так и территориальные потери? Азербайджан выполняет трехстороннее заявление от 9 ноября крайне избирательно, и доверия к соблюдению положений документа со стороны Баку уже давно нет", - отметил Абрамян.
Депутат заявил, что он не видит каких-либо гарантий того, что вопрос установки КПП в коридоре будет окончательно снят с повестки дня, тем более, что президент Азербайджана продолжает настаивать на этом в различных формулировках.
"Я уже не говорю о том, что в настоящее время на повестке дня стоит вопрос установки в том же коридоре рентгеновского оборудования, о чем на протяжении месяцев ведут переговоры представители властей Арцаха и Азербайджана и о чем косвенно намекнул в Баку и глава МИД РФ. Это также не закреплено в известном документе", - написал Абрамян.