Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները Արցախի Հանրապետության քաղաքական կարգավիճակին վերաբերող հարցեր չեն քննարկել. ԱՀ ԱԳՆ 03/01/2023   21:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 1-ին, Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի միջնորդությամբ, կայացել է Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետութան ԱԳՆ-ից;
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հումանիտար բնույթի հարցեր` Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման անհրաժեշտության համատեքստում։ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև տարբեր մակարդակով նման հանդիպումներ անցկացվել են բազմիցս՝ տեխնիկական, հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերի քննարկման նպատակով։
Արցախի Հանրապետության քաղաքական կարգավիճակին վերաբերող հարցեր հանդիպման մասնակիցները չեն քննարկել։ Հանդիպման արդյունքներով ադրբեջանական կողմի արած մեկնաբանություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։ Արցախի Հանրապետությունը պահպանում է հանձնառությունն իր ժողովրդի՝ ինքնորոշման և անկախության ուղու ընտրությանը, որն ամրագրվել է 1991 թ․ հանրաքվեի ժամանակ։
Անհետաձգելի հարցերի լուծման, մասնավորապես, Արցախի ապաշրջափակման նպատակով կազմակերպվող նմանատիպ քննարկումները չեն կարող փոխարինել լիարժեք խաղաղ բանակցությունները, որոնք անհրաժեշտ են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար։ Ելնում ենք միջազգային միջնորդական ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունից՝ որպես խաղաղ գործընթացի անշրջելիության կարևոր երաշխիք։ Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի ապօրինի կիրառման արդյունքները չեն կարող մեկնակետ լինել խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման ճանապարհին, մնում է անփոփոխ։
21:07 01/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը երկու օր շարունակ կրակել է գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիների ուղղությամբ. պաշտոնական
20:16 01/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇրջաններում ենթակառուցվածքների զարգացման ու սոցիալ տնտեսական իրավիճակի բարելավման ծրագրերը իրականացվելու են անշեղ․ ԱՀ պետնախարար
15:37 01/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում անորոշություն է. Ադրբեջանցիների հետ հանդիպումների մասին հանրությանը ոչինչ չի ներկայացվում, մտավախություն կա, որ ժողովրդի թիկունքում ևս մեկ կապիտուլյացիա կարող է լինել
14:46 01/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ հարցեր են քննարկել Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները նոր հանդիպման ժամանակ. մանրամասնել է Լուսինե Ավանեսյանը

В МИД Арцаха опровергли комментарии азербайджанской стороны по итогам встречи представителей 03/02/2023   09:19  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах опровергло комментарии азербайджанской стороны по итогам встречи представителей
1 марта при посредничестве командующего Миротворческим контингентом Российской Федерации в Арцахе состоялась очередная встреча представителей Республики Арцах и Азербайджанской Республики.
В МИД Арцаха сообщили, что в ходе встречи были обсуждены вопросы гуманитарного характера в контексте необходимости незамедлительного разблокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
"Подобного рода встречи между представителями Арцаха и Азербайджана на разных уровнях при посредничестве Российского миротворческого контингента проводились неоднократно с целью обсуждения технических, гуманитарных и инфраструктурных вопросов", - говорится в комментарии внешнеполитического ведомства Арцаха.
В МИД отметили, что вопросы, касающиеся политического статуса Республики Арцах, участниками встречи не обсуждались.
"Комментарии азербайджанской стороны по итогам встречи не соответствуют действительности. Республика Арцах остается приверженной выбору её народа, ставшего на путь самоопределения и независимости, закрепленный на референдуме в 1991 году", - отмечается в заявлении.
Как указали в МИД, подобного рода обсуждения с целью решения безотлагательных вопросов, в частности, разблокирования Арцаха, не могут заменить собой полноценные мирные переговоры, необходимые для достижения всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
"Исходим из необходимости восстановления международного посреднического формата в качестве важной гарантии необратимости мирного процесса. Вновь подчеркиваем неизменность позиции Республики Арцах о том, что итоги незаконного применения силы или угрозы силой со стороны Азербайджана не могут служить отправной точкой на пути к миру, стабильности и безопасности", - говорится в комментарии.