Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները ռուսական կողմի միջնորդությամբ այսօր հանդիպել են 03/01/2023 13:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի միջանցքով մեքենաների անխոչընդոտ անցումը վերականգնելու և միջանցքի նպատակային օգտագործման փաստը հաստատելու հարցն է քննարկվել այսօր Ադրբեջանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչների և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի եռակողմ հանդիպմանը:
Այս մասին «Արցախպրես» լրատվական գործակալությանը տեղեկացրին Արցախում տեղակայված խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունից։
Կողմերը քննարկել են նաև էլեկտրամատակարարման և գազի անխափան մատակարարման հարցերը։
Բացի այդ, հանդիպման շրջանակներում քննարկվել է Դրմբոնի և Կաշենի հանքավայրերում ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչների կողմից շրջակա միջավայրի մոնիտորինգի հնարավորությունը։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հետագա համագործակցության, լարվածության նվազեցման, տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման և ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղիների որոնման շուրջ։

Представители Арцаха и Азербайджана сегодня вновь провели встречу при посредничестве российской стороны 03/01/2023   13:33  |  Лента новостей
Вопрос возобновления беспрепятственного проезда автомобильного транспорта по Лачинскому коридору и подтверждения факта использования коридора по назначению обсудили сегодня на трехсторонней встрече командующего Российским миротворческим контингентом с представителями Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) и Азербайджана. Об этом сообщает Sputnik Армения со ссылкой на командование РМК.  Информацию о встрече со ссылкой на РМК передает также "Арцахпресс".
Стороны обсудили вопросы возобновления электроснабжения и бесперебойной подачи газа.
Кроме того, в рамках встречи обсуждалась возможность мониторинга окружающей среды представителями азербайджанской стороны на рудниках Дромбон и Кашен.
Достигнуты договоренности дальнейшего сотрудничества, снижения напряженности, налаживания мирной жизни в регионе и поиска путей урегулирования нагорно-карабахского конфликта.