Լաչինի միջանցքը պետք է լիարժեք բաց լինի մասնավոր և կոմերցիոն փոխադրումների համար․ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն 02/27/2023 13:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, ի պատասխան «Լուրերի» հարցմանը ներկայացրել է իր դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման վերաբերյալ:
«Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը վերահաստատեց միջազգային հանրության ընդհանուր դիրքորոշումն առ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է լիարժեք բաց լինի մասնավոր և կոմերցիոն փոխադրումների համար։ Պետքարտուղար Բլինքենն այս մասին ուղղակիորեն փաստել էր նախագահ Ալիևի հետ փետրվարի 18-ին Մյունխենում կայացած հանդիպման ժամանակ»,- դեսպանատունը պատասխանել է հարցմանը։

Лачинский коридор должен быть открыт для коммерческого и частного передвижения - посольство США в Армении 02/27/2023 13:15 | Лента новостей
Посольство США в Армении представило свою позицию в отношении решения Международного суда ООН по вопросу Лачинского коридора.
"Решение Международного Суда подтвердило общую позицию международного сообщества о том, что Лачинский коридор должен быть полностью открыт для коммерческого и частного передвижения. Об этом также заявил госсекретарь Блинкен во время встречи с президентом Алиевым 18 февраля в Мюнхене", - ответило посольство на запрос.