Սումգայիթյան ջարդերից տուժածներն ու նրանց հետնորդները պետք է ճանաչվեն «ցեղասպանությունը վերապրածներ». Ալավերդյան 02/27/2023   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ոչ միայն սումգայիթյան ջարդերի 35-ամյակն է, այլ Ադրբեջանի կողմից հայերի հանդեպ իրականացվող շարունական ցեղասպանության տարելիցը։ Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ 35 տարի առաջ սկսած ցեղասպան գործողություններն Ադրբեջանն այսօր էլ շարունակում է իրականացնել բացահայտ՝ քաղաքակիրթ աշխարհի ու միջազգային հանրության աչքի առաջ։ Բերձորի միջանցքի շրջափակումը ադրբեջանական հայատյաց ձեռագրի արտացոլումն ու ամենաթարմ օրինակն է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն, ՀՀ առաջին ՄԻՊ Լարիսա Ալավերդյանը։
«Բոլորը պետք է ունենան առնվազն մեկ կարգախոս, այն է՝ Սումգայիթից Բերձորի միջանցքի շրջափակում՝ ադրբեջանական հանցավոր ցեղասպանության արտացոլումն է։ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի 3-րդ ենթակետը հստակ սահմանում է, որ միտումնավոր որևէ ազգային կամ այլ հատկանիշներով խմբի դեմ կատարված գործողությունները, որոնք տանում են կամ նպատակ ունեն ամբողջովին կամ մասնակի ոչնչացնել կամ էթնիկ կամ ռասայական զտման ենթարկել այդ խմբին, ևս ցեղասպանություն է»,- նշեց Ալավերդյանը։
Նրա խոսքով՝ արդեն 35 տարի մարդկության դեմ կատարվող հանցագործություններն անպատժելիության հետևանք են. չպատժված ցեղասպանին (Ադրբեջանին)պետք է պատասխանատվության կանչել և բոլոր տուժածներին ճանաչել որպես ցեղասպանության վերապրածներ։
«Մեր խնդիրը պետք է առնվազն 2 հարթակում տեսնենք, առաջինը՝ պատասխանատվության կանչել Ադրբեջանին իր գործած և շարունակվող ցեղասպանական գործողությունների համար, և երկրորդը՝ բոլոր այն անձանց, ովքեր առավելագույնս տուժել են այդ հանցագործությունից, դա Ռաֆիկ Թովմասյանի ընտանիքն է, դա Մեջլումյաններն են, դա Մելքումյաններն են և մի շարք այլ ընտանիքներ, որոնք ականատես են եղել կամ տուժել են այդ գործողություններից, ճանաչեն որպես ցեղասպանության զոհեր, որպես ցեղասպանությունից մազապուրծ փրկված, «survivor» (անգլ.) այսինքն՝ ողջ մնացած»,- ընդգծեց Ալավերդյանը։
ՀՀ նախկին ՄԻՊ-ը ցավով է արձանագրում՝ մինչ այսօր ՀՀ ԱԺ-ն չի ընդունել որևէ օրենք կամ հայտարարություն, որը կդատապարտի Ադրբեջանի գործողությունները, որը մեր թշնամին անշեղորեն կատարում է դեռ 1918-ից։
Նա հիշեցնում է՝ 1988-1992 թվականին ավելի քան կես միլիոն հայեր բռնի հայրենազրկվել են։ Նրանք բնակվում էին անօրինաբար Ադրբեջանին հանձնված տարածքներում՝ իրենց պատմական հայրենիքում։ Ադրբեջանական խաղաղության մասին թեզերն էլ ամբողջովին կեղծ են, Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է ավարտին հասցնելու Արցախից հայերի հայաթափումը կամ վերջնական ոչնչացումը, որը թուրք-ադրբեջանական մեծ ծրագրի մաս է կազմում։
«1918 թվականին Թուրքիայի արտգործնախարարը՝ դիմելով թուրքական բանակին ասում էր՝ շարունակելով գլխատել հայերին և եվրոպացիներին, մենք պետք է ավարտին հասցնենք մեր նպատակը, այն է ՝ հայերի հավաքական և ֆիզիկական ոչնչացումը»,- ասաց Ալավերդյանը։
Ալավերդյանն ասում է՝ թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյայի նպատակներն ու երազանքը, ավելի քան 100 տարի անց, շարունակում է ՀՀ գործող վարչապետը, այլապես, ինչպես հասկանալ վերջինիս հակահայ հայտարարությունները և այն, որ 44-օրյա պատերազմը հնարավոր էր կանխել առանց զոհերի, բայց ինքը դա չարեց, որ իրեն չասեին «դավաճան»։ Ստացվում է՝ պատերազմում հայ զինծառայողներին զոհելը ևս նպատակային է արվել, ավելին՝ այն ևս ծրագրված է եղել։
Ալավերդյանի դիտարկմամբ՝ ինչպես ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Փաշինյանը ևս Արցախը տեսնում է Ադրբեջանի կազմում, երկուսն էլ չեն խոսում Արցախի կարգավիճակի և Արցախը հայկական պահելու և Ադրբեջանի օկուպացրած տարածքները վերադարձնելու մասին, փոխարենը՝ ոչ միայն Հայաստանում, այլև միջազգային հարթակներում թմբկահարում են ԼՂ հայերի անվտանգության և իրավունքների մասին՝ կասկածի տակ դնելով Արցախի իրավական սուբյեկտության հարցը։
Հիշյալ իրողությունների պայմաններում ակնկալել, որ Ադրբեջանը կարող է կանգ առնել, առնվազն միամտություն է. միակ ճանապարհը դիվանագիտական հարթակներում տասնամյակների հանցագործությունները պատշաճ ներկայացնելն է և պատժամիջոցների կիրառումը։
«Մինչև Եվրոպան կամ միջազգային հանրությունն Ալիևների և Փաշաևների կլանի դեմ պատժամիջոցներ՝ ֆինանսական զգալի սահմանփակումներ չկիրառեն, Ադրբեջանը մի պահ անգամ չի դադարեցնելու իր ցեղասպան քաղաքականությունը, ռազմական հանցագործությունները, խաղաղության դեմ հանցագործությունները, մարդասիրության դեմ հանցագործությունները, պարզապես փոփոխելու է մեթոդները»,- եզարափակեց ՀՀ նախկին ՄԻՊ-ը։
Հիշեցնենք, որ 1988թ. փետրվարի 26-29–ը Բաքվից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունները սկսեցին տեղի հայ բնակչության բնաջնջումը, որն ուղեկցվեց զանգվածային թալանով և վայրագություններով:
Պաշտոնական տվյալներով՝ զոհվել է 26 հայ, ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ զոհերի թիվը մի քանի հարյուր է։
19:00 16/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն իրավունք չունի հրաժարվելու Արցախի բնակչության իրավունքների պաշտպանությունից. Ալավերդյան
13:57 09/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՕրվա իշխանությունները լեգիտիմ չեն. պետք է ապացուցենք. Ալավերդյան
20:13 15/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում էր իրականացվում՝ իր հայացքների համար. Նա ամիսներ շարունակ կալանքի տակ է պահվել՝ օրենքով չարգելված արարքի համար
22:33 04/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության առանձնակի դաժանությամբ ծեծը ներհատուկ է Ցեղասպանությանը. Ալավերդյան (տեսանյութ)
13:40 02/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Այս իշխանությունները հանդես են գալիս որպես թուրք – ադրբեջանական ցեղասպանական ծրագրի իրականացնողներ, այս անգամ Երևանի փողոցներում՝ ոստիկանների ձեռքով».Լարիսա Ալավերդյան
15:37 27/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Նիկոլ Փաշինյանն առաջնորդվում է թուրք – ադրբեջանական տանդեմի ցեղասպանական օրակարգով, հետևաբար, հղի կնոջ մահվան առիթով նա ներողություն չի խնդրի» Լարիսա Ալավերդյան

Пострадавшие от сумгаитских погромов и их потомки должны быть признаны "пережившими геноцид" - Алавердян 02/27/2023   16:48  |  Лента новостей
Сегодня не только 35-я годовщина Сумгаитских погромов, но и годовщина продолжающегося геноцида против армян со стороны Азербайджана. Начатые 35 лет назад акты геноцида Азербайджан и сегодня продолжает совершать открыто, на глазах у всего цивилизованного мира и международного сообщества. Блокада Бердзорского коридора является отражением и самым свежим примером армянофобского почерка Азербайджана. Об этом в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" заявила исполнительный директор общественной организации "Против правового произвола", первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
"У каждого должен быть хотя бы один лозунг, а именно: "от Сумгаита до блокады Бердзорского коридора -  отражение осуществляемого азербайджанцами преступного геноцида". Подпункт 3 статьи 2 Конвенции "О предупреждении преступления геноцида и наказании за него" четко определяет, что совершаемые умышленно против группы по национальному или иному признаку действия, которые имеют целью полностью или частично уничтожить или подвергнуть эту группу этнической или расовой чистке также являются геноцидом", - отметила Алавердян.
По ее словам, совершаемые уже на протяжении 35 лет преступления против человечности являются следствием безнаказанности. Оставшийся безнаказанным вершитель геноцида (Азербайджан) должен быть привлечен к ответственности, а всех потерпевших следует признать пережившими геноцид.
"В первую очередь мы должны призвать к ответственности Азербайджан за совершенные им и продолжающиеся геноцидальные действия. Во-вторых, признать всех наиболее пострадавших от этого преступления людей, среди которых -  семья Рафика Товмасяна, Меджлумяны, Мелкумяны и ряд других семей, которые были очевидцами или пострадали от этих действий, - жертвами геноцида, пережившими геноцид("survivor"), то есть выжившими", - подчеркнула Алавердян.
Экс-омбудсмен Армении с болью констатирует, что сегодня НС РА не принял ни одного закона или заявления, которые осудили бы геноцид Азербайджана, который наш враг неуклонно совершает с 1918 года.
Она напомнила, что в 1988-1992 гг. было насильственно депортировано более полумиллиона армян. Они проживали на незаконно переданных Азербайджану территориях, на своей исторической родине. Тезисы об азербайджанском мире также абсолютно лживы. Азербайджан делает все для завершения плана деарменизации Арцаха или окончательного уничтожения армян, что является частью турецко-азербайджанского большого замысла.
"В 1918 году министр иностранных дел Турции, обратившись к турецкой армии,  заявлял, что, продолжая обезглавливать армян и европейцев, мы должны довершить реализацию нашей цели, которая заключается в коллективном и физическом истреблении армян", — сказала Алавердян.
Напомним, в эти дни 35 лет назад в условиях фактического пособничества местных властей и бездействия руководства СССР в Сумгаите Азербайджанской ССР были совершены массовые погромы мирных жителей, сопровождавшиеся беспрецедентными по жестокости убийствами, насилием и грабежами в отношении армянского населения города. Погромы армян в Сумгаите были тщательно организованы. На митингах, начавшихся 26 февраля на центральной площади, руководители города открыто призывали к насилию в отношении армян. Точное число жертв сумгаитских погромов неизвестно до сих пор. Согласно официальным данным, погибли 27 армян, однако есть многочисленные свидетельства о том, что за три дня в городе было убито несколько сот армян. Есть также свидетельства того, что погромы координировались сотрудниками КГБ Азербайджана. Сумгаитские палачи впоследствии  были провозглашены в Азербайджане национальными героями.