Արարատ Միրզոյանը Ժնևում հանդիպում է ունեցել Իրանի ԱԳ նախարարի հետ 02/27/2023   16:19  |  Քաղաքական
Փետրվարի 27-ին Ժնևում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ: Այս մասին հայտնում են ԱԳ նախարարությունից։
Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ ձևաչափով, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր: Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը:
Կարևորվել է համատեղ ջանքերի ներդրումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող՝ ներառյալ էներգետիկայի, տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից առանց նախապայմանների Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու հրամայականը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների:
Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացումը։
14:52 22/02/2023  |  ՔաղաքականԲացառում ենք եղած պայմանավորվածությունները ուժի կիրառմամբ փոխելը. Արարատ Միրզոյան

Главы МИД Армении и Ирана провели встречу в Женеве 02/27/2023   17:17  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян  сегодня в Женеве встретился с главой МИД Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Встреча прошла на полях 52-й очередной сессии Совета ООН по правам человека в Женеве.
Стороны отметили важность  совместных усилий, направленных на дальнейшее развитие в представляющих взаимный интерес областях, включая сферы энергетики, транспорта и инфраструктур, обменялись мнениями по вопросам безопасности и стабильности в регионе.
Коснувшись тяжелой гуманитарной ситуации в связи с блокированием Лачинского коридора, Мирзоян отметил необходимость немедленного прекращения блокады Нагорного Карабаха без всяких предусловий, в соответствии с заявлением от 9 ноября 2020 г.
В этом контексте была подчеркнуть важность исполнения вынесенного 22 февраля решения Международного суда ООН о применении срочных мер в отношении Азербайджана.