Արցախի ու Ադրբեջանի միջև շփումներում ներգրավված մարդիկ լիազորված չեն քաղաքական հարցեր քննարկել. Դավիթ Բաբայան 02/27/2023 14:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև կենսական նշանակության հարցերի շուրջ տեղի ունեցող շփումները բանակցություններ որակելը ճիշտ չէ։ Շփումները, հանդիպումներն սկսվել են 2020թ. պատերազմից հետո, երբ մեր տղաների մարմինները պետք է օկուպացված տարածքներում որոնվեին կամ ենթակառուցվածքների հետ կապված խնդիրներ էին առաջանում և այլն։ Առանց դրանց, ցավոք, հնարավոր չի Արցախում բնականոն կյանքն ապահովել, քանի որ, մասնավորապես, ենթակառուցվածքները նրանց վերահսկողության տակ անցած տարածքներով են անցնում։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Դավիթ Բաբայանը։
«Ադրբեջանցիների հետ մեր շփումները, հանդիպումները տեղի են ունենում միջնորդավորված, այսինքն՝ պարտադիր դրանց մասնակցում են նաև ռուս խաղաղապահները։ Պետք է նկատի ունենալ, որ դրանք բանակցություններ չեն պետական, քաղաքական մակարդակով, Արցախի ապագային կարգավիճակին վերաբերող քննարկումներ չեն լինում։ Երկու կողմից էլ մարդիկ, որոնք մասնակցում են շփումներին, լիազորված չեն քաղաքական հարցեր քննարկել։ Արցախի նախագահը վերահսկում է այդ ամենը, բայց կախված, թե ինչ հարց պետք է քննարկվի, համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչներ են մասնակցում։ Բնականաբար, կան կառույցներ, օրինակ, Անվտանգության խորհուրդը, որը միշտ ներկա է լինում քննարկումներին»,-ասաց Բաբայանը։
Բարձր գնահատելով միջազգային տարբեր կառույցների ներգրավվածությունը՝ Դավիթ Բաբայանը շեշտեց, որ էյֆորիայի մեջ պետք չի ընկնել՝ առավելևս, որ Ադրբեջանը շարունակում է անտեսել Արցախի կյանքի ճանապարհը ապաշրջափակելու կոչերը։
«Միջազգային կառույցների ակտիվությունը, շահագրգռվածությունը՝ կապված Լաչինի միջանցքի հետ, շատ կարևոր է, ու մենք բարձր ենք գանահտում այդ ջանքերը։ Չնայած Ադրբեջանն անտեսում է նրանց հայտարարությունները, չպետք է դադարեցնել միջազգային կառույցների ուշադրությունը խնդրի վրա պահելու աշխատանքը։ Միջազգային ատյաններում պետք է խոսել, բոլորի հետ աշխատել՝ առանց որևէ մեկիրց նեղանալու կամ մեղադրելու։ Հայությունը միասնական պետք է լինի Արցախի հարցում. այդ դեպքում արդյունքի կհասնենք»,-նշեց Բաբայանը։
Թերևս, Հաագայի միջազգային դատարանի այն հայտարարությունն է անհասկանալի համարում Բաբայանը, որ Արցախի գազամատակարարման ու էլեկտրամատակարարման խափանման հարցում ձեռնպահ է մնացել դրա՝ Բաքվից ուղղորդվելու մասին հայտարարել։

Участвующие в контактах между Арцахом и Азербайджаном не уполномочены обсуждать политические вопросы - Давид Бабаян 02/27/2023   14:44  |  Лента новостей
Контакты между представителями Арцаха и Азербайджана по жизненно важным вопросам некорректно называть переговорами. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил представитель президента Республики Арцах по особым поручениям Давид Бабаян.
"Контакты и встречи начались после войны 2020 года, когда должны были вестись поиски тел наших ребят на оккупированных территориях, или возникали проблемы с инфраструктурой и т.д.", - заявил он.
К сожалению, добавил он, без этого невозможно обеспечить нормальную жизнь в Арцахе, поскольку инфраструктура, в частности, пролегает через  территории, перешедшие под их контроль.
"Наши контакты и встречи с азербайджанцами носят опосредованный характер, то есть в них обязательно принимают участие и российские миротворцы. Следует учитывать, что это не переговоры на государственном, политическом уровнях, дискуссии относительно будущего, статуса Арцаха не ведутся. Лица, участвующие с обеих сторон в контактах, не уполномочены обсуждать политические вопросы. Президент Арцаха контролирует все это, но в зависимости от того, какой вопрос необходимо обсудить, участвуют представители соответствующих органов. Естественно, есть структуры, например Совет Безопасности, представитель которого всегда присутствует на обсуждениях", - сказал Бабаян.
Высоко оценив участие различных международных структур, Давид Бабаян подчеркнул, что не следует впадать в эйфорию, тем более, что Азербайджан продолжает игнорировать призывы разблокировать дорогу жизни Арцаха.
"Активность и интерес международных структур в связи с Лачинским коридором очень важны, и мы высоко ценим эти усилия. Несмотря на то, что Азербайджан игнорирует их заявления, работа по поддержанию внимания международных структур к проблеме не должна останавливаться. В международных инстанциях надо говорить и работать со всеми, ни на кого не обижаясь и никого не обвиняя. Армяне должны быть едины в вопросе Арцаха, тогда мы добьемся результатов", - отметил Бабаян.