Եվրամիությունն ի գիտություն է ընդունում Հաագայի դատարանի ընդունված պարտավորեցնող միջոցը Լաչինի վերաբերյալ 02/24/2023   10:50  |  Քաղաքական
Եվրամիությունն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված պարտավորեցնող միջոցը, որում նշվում է, որ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է տարածել ԵՄ դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն:
«ԵՄ-ին շարունակում են մտահոգել Լաչինի միջանցքում շարունակվող խոչընդոտները և դրանց պատճառով տեղի քաղաքացիական բնակչության համար առաջացած մարդասիրական հետևանքները: Միջանցքի օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն բացառապես երկխոսության միջոցով», - նշված է հաղորդագրությունում։
ԵՄ-ն կրկնել է իր կոչը Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին՝ «երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների»:
«Մենք նաև ընդգծում ենք տուժած բնակչությանը գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ ծառայությունների անխափան մատակարարումն ապահովելու կենսական անհրաժեշտությունը», - նշված է ԵՄ արտաքին գերատեսչության տարածած հայտարարությունում։
«ԵՄ-ն շարունակում է ներգրավված մնալ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին», - եզրափակել է Պիտեր Ստանոն:
18:53 05/02/2023  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանին սպառնացել են պատժամիջոցներով՝ Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցությունը վերականգնելու դեպքում

ЕС принял к сведению решение Гаагского суда и вновь призвал власти Азербайджана разблокировать Лачинский коридор 02/24/2023   11:12  |  Политика
Европейский Союз принял к сведению принятую Международным судом ООН промежуточную меру, согласно которой Азербайджан должен принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Как сообщает «Арменпресс», такое заявление сделал официальный представитель дипломатического ведомства ЕС Петер Стано.
«ЕС по-прежнему обеспокоен сохраняющимися препятствиями в Лачинском коридоре и вытекающими из этого гуманитарными последствиями для местного гражданского населения. Все опасения Азербайджана относительно использования коридора могут и должны решаться исключительно путем диалога», - говорится в сообщении.
ЕС вновь призвал власти Азербайджана и всех ответственных лиц «гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с обязательствами, взятыми на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года».
«Мы также подчеркиваем жизненную необходимость обеспечения бесперебойной поставки газа, электроэнергии и других услуг пострадавшему населению», - говорится в заявлении ЕС.
«ЕС остается вовлеченным, в том числе на самом высоком уровне в поддержку усилий по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе», - заключил Петер Стано.
Как ранее сообщал «Арменпресс», 22 февраля Международный суд ООН опубликовал решение по иску Армении о применении обеспечительной меры в связи с разблокированием Лачинского коридора. Суд постановил, что Азербайджан обязан в соответствии со своими обязательствами по Конвенции принять все от него зависящие меры для обеспечения бесперебойного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.