Հայաստանն ու Ադրբեջանը Բրյուսելում բանակցություններ անցկացնելու հրավեր են ստացել Շառլ Միշելից 02/24/2023   12:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ անցկացնելու հրավեր է ուղարկել կողմերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը:
«Մենք մեծապես աջակցում ենք ԵՄ գործընթացին, և պետք է նշեմ, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի կողմից առաջարկ կա՝ հյուրընկալել կողմերին Բրյուսելում։ Դա հնարավորություն է, եթե նրանք ընդունեն այն, բանակցել՝ շարունակելու այն առաջընթացը, որը մենք տեսել ենք վերջին շաբաթների ընթացքում», - ասել է Նեդ Փրայսը:
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը նշել է, որ, ըստ իր տեղեկությունների, կողմերին հրավեր է ուղարկվել և հնարավորություն է տրվել Բրյուսելում հանդիպում անցկացնելու համար:
«Ի վերջո, ցանկացած նման հանդիպմանն իրենց հնարավոր մասնակցության մասին պետք է խոսեն հենց կողմերը՝ մեր հայ գործընկերները, մեր ադրբեջանցի գործընկերները», - ասել է Փրայսը՝ պատասխանելով հանդիպման հնարավոր ժամկետների վերաբերյալ հարցին:
Փրայսը հավելել է, որ խնդրին համապարփակ լուծում գտնելուն ուղղված բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել կողմերին:

Шарль Мишель предложил лидерам Армении и Азербайджана провести встречу в Брюсселе 02/24/2023   13:35  |  Лента новостей
Председатель Европейского Совета Шарль Мишель направил Армении и Азербайджану приглашение провести переговоры в Брюсселе. Об этом, как передает «Арменпресс», на брифинге  заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс.
«Мы решительно поддерживаем процесс ЕС, и я должен сообщить, что есть предложение от председателя Европейского Совета Мишеля о проведении переговоров в Брюсселе. Это возможность, если они ее примут, вести переговоры, чтобы продолжить прогресс, который мы наблюдаем в последние недели», - сказал Нед Прайс.
Представитель Госдепартамента США отметил, что, по его информации, сторонам было предложено, и была предоставлена возможность провести встречу в Брюсселе.
«В конечном счете, о своем возможном участии в любой такой встрече должны информировать сами стороны: наши армянские и азербайджанские коллеги», - отметил Прайс, отвечая на вопрос о вероятной дате встречи.
Прайс добавил, что США готовы поддержать стороны в ходе переговоров, направленных на поиск комплексного решения проблемы.
12:00 24/02/2023  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении провел встречу со спецпредставителем ЕС в Ереване