Մոսկվան կարևոր է համարում Երևանի և Բաքվի միջև միջնորդական ջանքերի կրկնությունից խուսափելը. ՌԴ ԱԳՆ 02/23/2023 14:20 | Քաղաքական
Ռուսաստանը ողջունում է ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է աջակցել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, գլխավորը՝ խուսափել շարունակվող միջնորդական ջանքերի կրկնությունից և մրցակցությունից։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Մենք ողջունում ենք ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին: Բաքվի և Երևանի միջև հաշտեցումը հիմնված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ համաձայնագրերի վրա: Նկատի ունեմ տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրփափակումը, սահմանների դելիմիտացիան: Գլխավորը խուսափել շարունակվող միջնորդական ջանքերի կրկնությունից և մրցակցությունից»,- ասել է Գալուզինը՝ ի պատասխան Երեւանի եւ Բաքվի միջև միջնորդական առաքելությամբ հանդես գալու Եգիպտոսի նախաձեռնությանը։
«Այս առումով մենք ընկալում ենք Եգիպտոսի նման մեծ և ազդեցիկ երկրի նախաձեռնությունը՝ աջակցելու Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության գործընթացին», - հավելել է Գալուզինը։
Ավելի վաղ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ ալ Սիսին հայտարարել էր, որ Եգիպտոսը պատրաստ է միջնորդ դառնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ այդ երկրների միջև հարաբերությունները կարգավորելու համար։

Москва считает важным избежать дублирования усилий посредничества между Ереваном и Баку – МИД РФ 02/23/2023 10:45 | Лента новостей
Россия приветствует любые инициативы, которые способны оказать поддержку усилиям по нормализации отношений между Баку и Ереваном, главное избежать дублирования и конкуренции предпринимаемых посреднических усилий. Об этом заявил в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
"Мы приветствуем любые инициативы, которые способны оказать поддержку усилиям по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Как я уже говорил, в основе примирения Баку и Еревана - комплекс трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении. Имею в виду меры по разблокированию транспортных и экономических связей, делимитации границы. Укреплению доверия через контакты общественников и экспертов, подготовке мирного договора. Главное - избежать дублирования и конкуренции предпринимаемых посреднических усилий, добиться их синергии", - сказал он, отвечая на вопрос о том, как РФ относится к инициативе Египта о посредничестве между Ереваном и Баку.
"Именно в таком ключе мы воспринимаем инициативу столь крупной и влиятельной страны, как Египет, по оказанию содействия мирному процессу между Баку и Ереваном", - добавил Галузин.
Ранее президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси заявил, что Египет готов стать посредником между Арменией и Азербайджаном для нормализации отношений между этими странами.