Ալեն Սիմոնյանը հյուրընկալել է Լյուքսեմբուրգի արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարարին 02/23/2023   17:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 23-ին հյուրընկալել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Լյուքսեմբուրգի միջեւ առկա ակտիվ քաղաքական երկխոսությանը: «Ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին մեծապես կարեւորում ենք ԵՄ շրջանակներում համագործակցությունը Ձեր երկրի հետ: Ուրախ ենք Հայաստանում ոչ ռեզիդենտ նոր դեսպան նշանակելու կապակցությամբ: Հուսամ, որ ապագայում մենք կունենաք նաեւ ռեզիդենտ դեսպաններ մայրաքաղաքներում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգային իրավիճակին առնչվող հարցեր: ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատին 2020 թվականին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին առնչվող բանաձեւեր ընդունելու, ինչպես նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց հայրենադարձմանը վերաբերող բանաձեւի համար: Նա հիշեցրել է, որ մինչ օրս ադրբեջանական պատանդառության մեջ են առնվազն 33 հայ ռազմագերիներ: ԱԺ խոսնակը բարձր է գնահատել նաեւ արտգործնախարարի անձնական դերակատարումը միջազգային հարթակներում Հայաստանի համար կարեւորություն ներկայացնող զգայուն խնդիրները պարբերաբար բարձրաձայնելու հարցում:

Армения придает важность сотрудничеству с Люксембургом: Ален Симонян принял Жана Ассельборна 02/23/2023   17:35  |  Лента новостей
Председатель НС Ален Симонян 23 февраля принял делегацию во главе с министром иностранных и европейских дел Великого Герцогства Люксембург Жаном Ассельборном. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Собеседники коснулись налаженного активного политического диалога между Арменией и Люксембургом. “На пути демократических реформ придаем важность сотрудничеству с Вашей страной в рамках ЕС. Рады назначению в Армению нового посла-нерезидента. Надеюсь, в будущем у нас в столицах будут также послы-резиденты", - отметил Ален Симонян.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с ситуацией безопасности в регионе. Председатель НС поблагодарил Палату депутатов Люксембурга за принятие резолюций по развязанной в 2020 г. против Арцаха войне, а также резолюции о репатриации армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане. Он напомнил, что по меньшей мере 33 армянских военнопленных до сих пор находятся в заложниках у Азербайджана. Спикер НС также высоко оценил личную роль министра иностранных дел в регулярном освещении на международных площадках важных для Армении чувствительных проблем.
На встрече подчеркнута важность размещения долговременной наблюдательной миссии ЕС на территории РА
11:28 24/06/2019  |  Лента новостейАрмения заинтересована в расширении сотрудничества с Люксембургом - президент