ԱՄՆ-ից հայտնում են Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սպասվող բանակցությունների մասին 02/23/2023   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ը հույս ունի հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում առաջընթաց տեսնել առաջիկա օրերին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կողմից կազմակերպված հանդիպման ընթացքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման տեսակետ է հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Դիվանագետն անդրադարձել է այն առաջընթացին, որ, ըստ Վաշինգտոնի, կողմերը գրանցել են վերջին ամիսների շփումների արդյունքում:
«Սա (խմբ.՝ առաջընթացը) եղել է կողմերի միջև շփումների արդյունքում: Սա եղել է Միացյալ Նահանգների հետ երկկողմ շփումների արդյունքում, Միացյալ Նահանգների հետ եռակողմ շփումների արդյունքում, ինչպես նաև այն աշխատանքի շնորհիվ, որ կատարել է Եվրամիությունն իր դիվանագիտության միջոցով, և մենք հենց դա հույս ունենք տեսնել Բրյուսելում առաջիկա օրերին, երբ կողմերը հանդիպեն Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի կողմից կազմակերպված բանակցությունների շրջանակներում», - ասել է Նեդ Փրայսը:
Լրագրողը հարց է ուղղել՝ արդյոք պետքարտուղարությունը չափազանց լավատեսական չէ, երբ արձանագրում է «զգալի առաջընթաց» կողմերի միջև՝ հաշվի առնելով վերջին ամիսների իրադարձությունները:
«Մեր լավատեսությունը չափից դուրս չէ… Մենք շարունակում ենք հնարավոր բոլոր միջոցներով աջակցել այս երկխոսությանը, այս դիվանագիտությանը, որը կտանի դեպի համապարփակ լուծում», - եզրափակել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
21:40 22/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԼիտվայի նախագահը Բայդենին առաջարկել է HIMARS-ներ տեղակայել Բալթյան երկրներում
21:44 21/02/2023  |  Միջազգային լրահոսՌԴ ԱԳՆ-ն ԱՄՆ-ին մեղադրել Է Ռուսաստանի ազգային անվտանգության խաթարմանն ուղղված քաղաքականության մեջ
21:20 21/02/2023  |  Միջազգային լրահոսՍպիտակ տունը հաստատել է, որ Ռուսաստանից չի ստացել երաշխիքներ Բայդենի համար
20:20 19/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԶԼՄ-ներին հայտնի է դարձել Զելենսկու նկատմամբ Բայդենի նոր հրատապ պահանջի մասին
21:21 17/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԻսպանացի նախարարը կոչ է արել դադարել հետեւել ԱՄՆ շահերին
20:49 17/02/2023  |  ՔաղաքականԵրկրաշարժը բնական աղետ չէր, այլ պայթյունների հետեւանք. հայտարարում է Թուրքիան ու մեղադրանքներ հնչեցնում ԱՄՆ-ի ուղղությամբ. Միջազգայնագետ (տեսանյութ)
22:39 16/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԲայդենը մոտ երեք ժամ մնացել է հիվանդանոցում՝ պլանային հետազոտության համար
22:05 16/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն խոստովանել է, որ խոցված թռչող սարքերը հետախուզությամբ չեն զբաղվել
11:24 16/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆեդ Փրայսը շեշտել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության թուլացման անհրաժեշտությունը
12:46 11/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը շարունակում է անփոփոխ առաջնահերթություն մնալ ԱՄՆ համար

Госдеп США сообщает о предстоящих переговорах между Арменией и Азербайджаном в Брюсселе 02/23/2023 11:32 | Лента новостей
США надеются на прогресс в армяно-азербайджанском урегулировании на встрече, организованной председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. Она состоится в Брюсселе в ближайшие дни. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение на брифинге высказал официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
Он коснулся прогресса, который, по мнению Вашингтона, стороны зафиксировали в результате контактов последних месяцев.
«Это (прогресс: ред.) было результатом контактов между сторонами. Это произошло в результате двусторонних контактов и трехсторонних контактов с Соединенными Штатами, также благодаря и работе, которую проделал Европейский Союз посредством своей дипломатии, и именно это мы надеемся увидеть в Брюсселе в ближайшие дни, когда стороны встретятся в рамках переговоров, организованных председателем Европейского совета Мишелем», - заявил Нед Прайс.
На вопрос, не слишком ли оптимистичен Госдепартамент, говоря о «значительном прогрессе» между сторонами, учитывая события последних месяцев.
«Наш оптимизм не чрезмерен. Мы продолжаем поддерживать этот диалог всеми возможными средствами, эту дипломатию, которая приведет к всеобъемлющему решению», - заключил представитель Госдепартамента США.