Երևանի նախկին փոխքաղաքապետից կբռնագանձվի 3 անշարժ գույք և շուրջ 28 մլն դրամ գումար 02/22/2023   10:55  |  Քաղաքական
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական` 28-րդ հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Երևանի նախկին փոխքաղաքապետ Վ.Ն.-ից և վերջինիս փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել`
Երեք անշարժ գույք՝ Երևան քաղաքում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 309 մլն 750 հազար դրամ, մեկ շարժական գույք, անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացված վճարները՝ մինչև գործով վճռի փաստացի կատարումը.
19 մլն 786 հազար 303 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ,
8 մլն 258 հազար 347 դրամի չափով գումար, որը 2013-2022 թվականների ընթացքում չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:

Суд в Армении рассмотрит вопрос о конфискации незаконного имущества у бывшего вице-мэра Еревана 02/22/2023   12:15  |  Политика
Антикоррупционный суд принял к производству 28-й иск по делу о конфискации незаконно нажитого имущества.
Ходатайство в суд о конфискации имущества незаконного происхождения у бывшего вице-мэра Ваге Никояна в пользу Республики Армения подало управление Генпрокуратуры РА.
Оно требует конфисковать три недвижимости в Ереване, средняя рыночная стоимость которых составляет 309 млн 750 тысяч драмов, одно движимое имущество, средства полученные от сдачи недвижимости в аренду.
Кроме того, 19 млн. 786 тысяч 303 драмов в качестве остатка незаконных доходов и средств, и 8 млн 258 тысяч 347 драмов, которые не подтверждаются законными доходами в период с 2013 по 2022 годы и имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестным приобретателям или не может быть идентифицировано и конфисковано на основании правового регулирования части 4 статьи 20 Закона РА "О конфискации имущества незаконного происхождения".