ՀՀ-ի ու Արցախի միջև հնարավոր ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը Արցախի հարցի վախճանը կդառնա. Աբրահամյան 02/22/2023   10:18  |  Քաղաքական
Մյունխենում տեղի ունեցած հանդիպում-քննարկումների վտանգավոր դրվագներից մեկը վերաբերում է «Լաչինի միջանցքի» վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը՝ կարծում է պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։ Իր ֆեյսբուքյան էջում Աբրահամյանը նման գրառում է կատարել.
«Ալիևը պարզ վերահաստատում է իր այն մոտեցումը, որ Հայաստանն Արցախին կապող երթուղին և Սյունիքով դեպի Նախիջևան ճանապարհը պետք է գործեն միևնույն ռեժիմում` հավելելով, որ այդ հատվածներում պետք է անցակետեր տեղակայվեն: Առավել պարզ ասած, Ալիևն ասում է, որ եթե ՀՀ-ն դեմ է Սյունիքով միջանցքի տրամադրման, ապա Հայաստանն Արցախին կապող երթուղին պետք է զրկվի միջանցքի կարգավիճակից, իսկ դա նշանակում է, որ ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործելիս պետք է անցնել ադրբեջանական անցակետերով` անվտանգային, մաքսային և այլ ընթացակարգերի ներառմամբ:
Չի բացառվում, որ ի սկզբանե Ադրբեջանը միջանցքի թեման առաջնային օրակարգ էր մղել որպես «փոխզիջում» օգտագործելու և իր գլխավոր նպատակներից մեկին հասնելու` ՀՀ-ն Արցախին կապող ճանապարհին անցակետ տեղակայելու համար: ՀՀ-ի ու Արցախի միջև հնարավոր ադրբեջանական անցակետի տեղակայումը Արցախի հարցի վախճանը կդառնա»:

Депутат парламента Армении обратил внимание на один из опасных эпизодов мюнхенских дискуссий 02/22/2023   11:26  |  Комментарий
Один из опасных эпизодов прошедших в Мюнхене встреч-дискуссий касается заявления президента Азербайджана относительно "Лачинского коридора", считает секретарь фракции "Честь имею" Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
"Алиев ясно подтверждает свой подход, согласно которому связывающий Армению с Арцахом маршрут и дорога через Сюник в Нахиджеван должны функцировать в одном и том же режиме, добавляя, что на этих участках должны быть установлены контрольно-пропускные пункты. Если еще проще, Алиев говорит: если Республика Армения против предоставления коридора через Сюник, то связывающий Армению с Арцахом маршрут должен быть лишен статуса коридора, а это означает, что при въезде из Армении в Арцах придется  проезжать через азербайджанские КПП, что включает процедуры безопасности, таможенные и другие процедуры", - написал Абрамян на своей странице в Facebook.
По его словам, не исключено, что Азербайджан изначально проталкивал тему коридора в повестку дня  для использования ее в качестве «компромисса» и достижения одной из своих главных целей – размещения КПП на дороге, связывающей Армению с Арцахом
"Возможное размещение азербайджанского КПП между Арменией и Арцахом станет концом Арцахского вопроса", - написал Абрамян.