Եթե չլիներ շարժումը, մենք կորցրած կլինեինք ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանը. Ռուբեն Վարդանյան 02/20/2023   10:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը ուղերձ է հղել Արցախյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ:
«35 տարի առաջ այս օրը սկսվեց ղարաբաղյան շարժումը:
Եթե չլիներ շարժումը, մենք կորցրած կլինեինք ոչ միայն Արցախը, այլև Հայաստանը: Արցախի պահպանումն ու արցախյան առաջին պատերազմում հաղթանակի զգացողությունը մեզ մեծ ուժ ու վստահություն տվեց, քանի որ շատերի համար անհնարին թվացող այդ հաղթանակը մեզ հաջողվեց հնարավոր դարձնել: Շարժման շնորհիվ մենք հասկացանք, որ հայրենիք կորցնելու աղետը կարող ենք կանխել պայքարի միջոցով։
Արցախի ժողովուրդը շարունակում է պայքարել ազատ, անկախ, արժանապատիվ կյանքով ապրելու իրավունքի համար, այն բանի համար, որ մեր գլխին չկախվի էթնիկ զտման ու հայրենիքից արտաքսվելու սպառնալիքը: Դրան ի պատասխան հարևան Ադրբեջանի կողմից ստացել ենք պատերազմներ, մարդկային կորուստներ ու բարդ փորձություններ, որոնք շարունակվում են այսօրվա շրջափակման ու մեզ պատճառված դժվարությունների տեսքով:
Բոլոր փորձություններով հանդերձ՝ Արցախը հայկական պահելու մեր կամքն անսասան է մնում: Բոլոր նրանք, ովքեր քննարկում են ու փորձում առանց մեզ վճռել Արցախի ճակատագիրը, այդպես էլ չեն հասկանում, որ մեր ճակատագիրը մենք մեր ձեռքն ենք վերցրել 35 տարի առաջ այս օրը: Մենք այդ որոշման համար վճարել ենք շատ թանկ գին: Մեր բազմաթիվ նվիրյալ հերոսներ իրենց կյանքն են տվել այս հողը հայկական պահելու համար, որովհետև նրանք հասկացել են Արցախի բացառիկ կարևորությունը հայոց պետականության և հայկական աշխարհի պահպանման համար:
Որպես պետնախարար իմ պաշտոնավարման այս 100 օրվա ու ծանր շրջափակման իրավիճակում ես ինքս տեսա Արցախի ժողովրդի անսովոր հզոր ուժը և հասկացա, որ այդ ուժը մենք ստանում ենք այն հողից, որի վրա ապրում ենք, որտեղ մեր ազգային ինքնության արմատներն են: Ես զգացի մեր արմատների խորությունն ու դրանից եկող այդ բացառիկ ուժը:
Ու ես հիմա վստահ ասում եմ, որ եթե անգամ մեր նպատակին հասնելու համար ևս 35 տարի պահանջվի, դա մեզ չպետք է կանգնեցնի, հիասթափեցնի, հեռացնի մեր նպատակից: Մենք ունենք բավարար կամք ու համառություն՝ մեր նպատակին հասնելու համար ու դա մեզնից ոչ ոք խլել չի կարող»:
14:35 18/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՍտեղծվել է հումանիտար անընդունելի ճգնաժամ, որը թույլ չի տալիս մարդկանց նորմալ և լիարժեք կյանք վարել․ Ռուբեն Վարդանյան
16:47 17/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊայքարել նշանակում է բոլոր ուղղություններով կատարել շատ մեծ, լուրջ, ամենօրյա աշխատանք. Ռուբեն Վարդանյան

Даже если для достижения нашей цели потребуется еще 35 лет, это не должно нас остановить – Рубен Варданян 02/20/2023 10:55 | Лента новостей
Если бы не карабахское движение, мы потеряли бы не только Арцах, но и Армению. Об этом говорится в послании государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна по случаю 35-летия Карабахского движения.
"35 лет назад в этот день началось карабахское движение. Если бы не движение, мы потеряли бы не только Арцах, но и Армению. Сохранение Арцаха и чувство победы в первой Арцахской войне придали нам большую силу и уверенность, потому что эту победу, которая многим казалась невозможной, нам удалось сделать возможной. Благодаря движению мы поняли, что посредством борьбы можем предотвратить катастрофу потери Отечества", - говорится в послании Варданяна, опубликованном в соцсети.
Как отметил госминистр, народ Арцаха продолжает бороться за право жить свободной, независимой, достойной жизнью, за то, чтобы над нашими головами не нависла угроза этнической чистки и депортации со своей Родины.
"В ответ на это мы получили от соседнего Азербайджана войны человеческие жертвы и тяжелые испытания, которые продолжаются в виде сегодняшней блокады и причиняемых нам трудностей", - указал он.
По словам Варданяна, несмотря на все испытания, наша воля сохранить Арцах армянским остается непоколебимой.
"Все те, кто обсуждают и пытаются решить судьбу Арцаха без нас, так и не понимают, что в этот день 35 лет назад мы взяли свою судьбу в свои руки. Мы заплатили за это решение очень дорогую цену. Многие наши самоотверженные герои отдали свои жизни, чтобы сохранить эту землю армянской, потому что они понимали исключительное значение Арцаха для сохранения армянской государственности и армянского мира", - подчеркнул госминистр
Варданян отметил, что за эти 100 дней пребывания на посту государственного министра и в обстановке тяжелой блокады он увидел для себя необычайно мощную силу народа Арцаха и понял, что эту силу мы получаем от той земли, на которой живем, где корни нашей национальной идентичности.
"Я почувствовал глубину наших корней и ту уникальную силу, которая исходит от них. И я теперь уверенно говорю, что даже если для достижения нашей цели потребуется еще 35 лет, это не должно нас остановить, разочаровать, увести от нашей цели. У нас достаточно воли и упорства, чтобы добиться своей цели, и никто не может отнять это у нас", - подчеркнул Рубен Варданян.