35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ, ոգին՝ անկոտրում, ուղին՝ անշեղ. Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել 02/20/2023 10:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Արցախյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ:
1988 թվականի փետրվարի 20-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես շրջադարձային ու վճռորոշ օր և դարձավ մեր ազգային ոգու վերածննդի, համայն հայության միասնականության ու համախմբման խորհրդանիշ: Այն նշանավորվեց որպես Արցախի վերածննդի օր:
Այդ օրը Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանն ընդունեց պատմական որոշում, որով իրավական ուժ ստացավ իր իրավունքների ու ազատությունների, ազգային արժանապատվության պաշտպանության համար արցախահայության բազմամյա պայքարը: Մենք ի լուր աշխարհի հայտարարեցինք հայրենի հողում ազատ, անկախ ու միավորված ապրելու, սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու մեր վճռական ու անսասան կամքի մասին:
35 տարի հետո էլ մեր որոշումը մնում է անփոփոխ, ոգին՝ անկոտրում, ուղին՝ անշեղ: Ավելի քան երկու ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովուրդն իր տոկունությամբ ու հաստատակամությամբ ապացուցեց, որ ինչպես պատմական 88-ին, այնպես էլ այսօր տեր է իր ընդունած որոշմանը, տեր է իր ընտրած ուղուն և իր պապերի հողին, որը միշտ եղել է ու պետք է լինի հայկական:
Մենք խորապես շնորհակալ ենք ու երախտապարտ բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ են այս դժվարին ճանապարհին, մեր բոլոր հայրենակիցներին Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, Արցախի հավատարիմ բարեկամներին աշխարհի տարբեր ծայրերում, ովքեր իրենց աջակցությամբ անսպառ ուժ են հաղորդում մեզ՝ հանուն համամարդկային արժեքների, ժողովրդավարության հիմնարար նորմերի ու սկզբունքների պաշտպանության մեր պայքարում:
Գլուխ եմ խոնարհում հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր նահատակների պայծառ հիշատակի առջև: Նրանք միշտ մեզ հետ են, մեր կողքին և առաջնորդում են մեզ Արցախի ապագայի կերտման մեր ճանապարհին: Մենք պարտավոր ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի իրականություն դառնան մեր հերոսների նվիրական իղձերն ու նպատակները:
Թող Աստված խաղաղություն, ուժ ու եռանդ, ամուր հավատ ու հույս պարգևի մեր ժողովրդին՝ արժանապատվորեն հաղթահարելու բոլոր փորձություններն ու կյանքի կոչելու համազգային ծրագրերն ու երազանքները»:

Спустя 35 лет наше решение остается неизменным, дух не сломлен - президент Арцаха 02/20/2023   10:42  |  Лента новостей
Он стал символом возрождения нашего национального духа, единства и сплочения всего армянства и был ознаменован как День возрождения Арцаха. Об этом говорится в послании президента Республики Арцах Араика Арутюняна по случаю 35-летия Карабахского движения.
"В этот день состоявшаяся в Степанакерте внеочередная сессия областного совета НКАО приняла историческое решение, придавшее юридическую силу многолетней борьбе арцахцев за защиту своих прав и свобод, национального достоинства. Мы объявили о своей решительной и непоколебимой воле жить свободно и независимо на родной земле, самостоятельно распоряжаться своей судьбой", - говорится в послании.
Он отметил, что спустя 35 лет наше решение остается неизменным, дух - не сломлен, путь - неизменен.
Народ Арцаха, более двух месяцев находящийся в блокаде, своей стойкостью и решимостью доказал, что является хозяином принятого им решения, хозяином избранного им пути и земли своих предков, которая всегда была и должна быть армянской, подчеркнул Арутюнян.
"Мы глубоко благодарны и признательны всем тем, кто находится с нами на этом нелегком пути, всем нашим соотечественникам в Армении и Диаспоре, верным друзьям Арцаха в разных уголках мира, которые своей поддержкой придают нам неисчерпаемые силы в нашей борьбе за защиту общечеловеческих ценностей, фундаментальных норм и принципов демократии. Склоняю голову перед светлой памятью всех погибших, отдавших свою жизнь за святое дело защиты Родины. Они всегда с нами, рядом с нами и ведут нас по пути построения будущего Арцаха. Мы обязаны сделать все, чтобы заветные мечты и цели наших героев стали реальностью. Дай Бог нашему народу мира, сил и энергии, крепкой веры и надежды, чтобы мы смогли достойно преодолеть все испытания и осуществить общенациональные планы и мечты", - говорится в послании.