ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը Ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ 02/20/2023 10:18 | ԼՐԱՀՈՍ
35 տարի առաջ այս օրերին սկսվեց ղարաբաղյան շարժումը: 1988 թվականի փետրվարի 20-ից սկիզբ առած բողոքի ինքնաբուխ ու բազմամարդ ցույցերը Հայոց պատմության մեջ կմնան որպես ազգային զարթոնքի, միասնության ու ազատագրական պայքարի խորհրդանիշ:
Շարժումը մեր պետականության վերականգնման առաջին քայլը հանդիսացավ, որով վերագտանք ազատ և անկախ ապրելու, մեր ճակատագիրը կերտելու ու մեր ապագան տնօրինելու վճռականությունը:
Ղարաբաղյան շարժումն արցախցիների՝ իրենց իրավունքները պաշտպանելու և սեփական հողի վրա արժանապատիվ կյանքով ապրելու իրավունքն ու կամքն արտահայտելու համար էր:
35 տարի անց էլ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առաջ: Այսօր էլ մեր հայրենակիցները գտնվելով շրջափակման մեջ՝ ստիպված են իրենց իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության կամքն արտահայտել: Ինչպես բազմիցս եմ նշել՝ Ադրբեջանի այս գործողությունները մեկ նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական Հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքը, ինչը, սակայն, համոզված եմ, անկոտրում է ու անսասան:
Մենք շարունակում ենք բազմատկել մեր ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղում ծայր առած հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնելու ուղղությամբ, քանի որ միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունը և սադրիչ գործելակերպը զսպելու, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները լիարժեք իրականացնելու և Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու եղանակը:
Միաժամանակ, մենք շարունակելու ենք արցախահայության սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման, անվտանգային մարտահրավերների հաղթահարման, Արցախի հայության իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության մեխանիզմների ձեւավորմանն ուղղված մեր հետևողական քայլերը: Այս նպատակների իրականացումը պահանջում է անմնացորդ աշխատանք ու այդ աշխատանքի մեջ պիտի լինենք անսասան:
Սիրելի արցախցիներ,
Եղեք ամուր և անկոտրում՝ հանուն հայրենիքում խաղաղ, անվտանգ ապրելու և արարելու: Համաշխարհային և տարածաշրջանային նոր մարտահրավերներին հանդիման, մենք պիտի կենտրոնացնենք մեր ուժերը խաղաղության օրակարգի իրագործման համար, որքան էլ հասկանում ենք այդ ճանապարհին մեզ սպասվող բարդություններն ու խնդիրները: Մեծ հաշվով խաղաղ, արժանապատիվ և անվտանգ կյանքն է եղել Ղարաբաղյան շարժման բովանդակային նպատակը և մենք պիտի շարժվենք այդ նպատակին ընդառաջ:

Пашинян направил послание по случаю 35-й годовщины Карабахского движения 02/20/2023   16:08  |  Лента новостей
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил послание по случаю 35-й годовщины Карабахского движения. В послание, которое приводит пресс-служба премьера, говорится:
"35 лет назад в этот день началось Карабахское движение. Начавшиеся 20 февраля 1988 года самовольные и многолюдные акции протеста останутся в истории Армении как символ национального пробуждения, единства и освободительной борьбы.
Это движение стало первым шагом к восстановлению нашей государственности, благодаря которому мы вновь обрели решимость жить свободно и независимо, сами решать свою судьбу и управлять своим будущим.
Целью карабахского движения было выразить право и волю народа Арцаха защищать свои права и жить достойной жизнью на своей земле.
И спустя 35 лет армяне Нагорного Карабаха снова стоят перед серьезными вызовами. И сегодня наши соотечественники, находясь в блокаде, вынуждены демонстрировать свою волю к защите своих прав и безопасности. Как я уже неоднократно говорил, эти действия Азербайджана имеют одну цель: сломить волю народа Нагорного Карабаха жить на своей Родине, однако, я уверен, эта воля непоколебима и нерушима.
Мы продолжаем приумножать свои усилия по привлечению внимания международного сообщества к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе, поскольку только путем неослабевающей активности международного сообщества можно добиться обуздания агрессивности и провокационных действий Азербайджана, полного выполнения принятых в рамках Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года обязательств и разблокирования Лачинского коридора.
В то же время мы продолжим наши последовательные шаги по решению социально-экономических проблем арцахских армян, преодолению вызовов безопасности, формированию механизмов защиты прав и безопасности арцахских армян. Достижение этих целей требует неустанной работы, и мы должны быть непоколебимы в этой работе.
Дорогие арцахцы,
Будьте сильными и непоколебимыми во имя мирного, безопасного проживания и созидания на Родине. В противовес новым глобальным и региональным вызовам мы должны сосредоточить свои усилия на реализации мирной повестки дня, хоть и понимаем сложности и проблемы, ожидающие нас на этом пути. По большому счету, мирная, достойная и безопасная жизнь была основной целью Карабахского движения, и мы должны двигаться к этой цели".