Արցախում պայքարի հիմքում պետք է լինի առաջնային մեկ մոտեցում` ինքնորոշման իրավունքի իրացում. Աբրահամյան 02/20/2023 11:41 | Մեկնաբանություն
Արցախում պայքարի հիմքում պետք է լինի առաջնային մեկ մոտեցում` ինքնորոշման իրավունքի իրացում, մյուսները բխում են այս հիմնարար սկզբունքից: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Սրանից է բխում այս սկզբունքը բանակցային օրակարգ բերելու բարդ գործընթացը, ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում պետական ինստիտուտները կենսունակ պահելու և արցախցիների տարատեսակ խնդիրներին առավելագույնս արդյունավետ լուծումներ տալու անհրաժեշտությունը:
Իսկ ինչի՞ շուրջ են ներքաղաքական քննարկումներն Արցախում` սահմանադրություն փոխելու, պաշտոնների փոխատեղումների, դիրքի, ազդեցության կատաղի մարտերի, որի արանքում կորում է այն առաջնահերթությունները, որի համար տասնամյակներով պայքար ու կռիվ է ընթացել:
Արցախի ներքաղաքական օրակարգը պետք է մաքրել աղբից, հակառակ դեպքում արդյունքի, հաղթանակի հնարավորությունը զրոյացվելու է»,- գրել է նա:

Абрамян: в основе борьбы в Арцахе должен быть один приоритетный подход – реализация права на самоопределение 02/20/2023 12:02 | Комментарий
В основе борьбы в Арцахе должен быть один приоритетный подход – реализация права на самоопределение, другие вытекают из этого основополагающего принципа, пишет депутат Национального Собрания Армении, секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян
"Из этого вытекает трудный процесс по внесению этого принципа в переговорный процесс, необходимость сохранения жизнеспособности государственных институтов в создавшейся кризисной ситуации и максимально эффективного решения различных проблем народа Арцаха. А вокруг чего проводятся внутриполитические дискуссии в Арцахе? Вокруг изменения Конституции, ожесточенной борьбы вокруг смены и передачи должностей, влияния, в результате чего теряются те приоритеты, за которые десятилетиями шла борьба", - отметил депутат.
По словам Абрамяна, следует очистить внутриполитическую повестку Арцаха от мусора, в противном случае – возможность добиться результата, победы будет сведена к нулю.