ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարին 02/20/2023 16:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Շնորհավորելով դեսպանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Հայաստան-ԱՄՆ գործընկերության հետագա խորացումը՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված օրակարգի առաջ մղման համատեքստում ընդգծվել է Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ձևաչափի կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Մյունխենում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ներդրած ջանքերը՝ ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի, տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման գործում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակմանը՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական կողմն առանց որևէ նախապայմանների պետք է վերականգնի Լաչինի միջանցքի՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ռեժիմը:

Глава МИД Армении и новый посол США обсудили вопросы региональной безопасности 02/20/2023 18:01 | Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 20 февраля принял новоназначенного посла США в Республике Армения Кристину Квин в связи с вручением копии верительных грамот. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян отметил важность дальнейшего углубления партнерства между Арменией и США в сферах, представляющих взаимный интерес.
В контексте продвижения повестки, основанной на общих демократических ценностях, была подчеркнута важность формата стратегического диалога Армения-США.
Министр Мирзоян высоко оценил поддержку США, направленную на укрепление институционального потенциала Армении и продвижение демократических реформ правительства.
На встрече также были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности и стабильности.
Были затронуты последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе состоявшаяся в Мюнхене трехсторонняя встреча.
Армянская сторона высоко оценила прилагаемые США как в двустороннем формате, так и в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ усилия в деле установления долгосрочного мира в регионе.
Коснувшись незаконной блокады Азербайджаном Нагорного Карабаха, Арарат Мирзоян подчеркнул, что азербайджанская сторона должна восстановить режим Лачинского коридора, установленный трехсторонним заявлением от 9 ноября без каких-либо предварительных условий.