Միրզոյանը Չավուշօղլուին հրավիրել է այցելել Հայաստա՞ն. ԱԳՆ-ն չի հերքում ու խուսափում է մեկնաբանություններից 02/17/2023 15:21 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ նախատեսվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեվլութ Չավուշօղլու այցը Հայաստան։
Ամենահավանական ժամանակահատվածը դիտարկվում է մարտը, երբ Երեւանում տեղի կունենա Հայաստանի ու Թուրքիայի ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպումը։
Պարզաբանում ստանալու խնդրանքով դիմեցինք ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանին։ Վերջինս հրաժարվեց պատասխանել՝ Չավուշօղլուին Հայաստան գալու հրավեր եղել է, թե ոչ։
ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը հղում կատարեց Հայաստանի հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանին, որը «Արմենպրես» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է, որ այս պահին նման հանդիպում նախանշված չէ և այդ ուղղությամբ պայմանավորվածություններ չկան։ Մեր պնդմանը,որ հարցը վերաբերում է հրավերին, այն է՝ Հայաստան այցելելու հրավեր Չավուշօղլուն փոխանցվել է, թե ոչ՝ Հունանյանը խուսափեց պատասխանել՝ առաջարկելով դիմել գրավոր։
Գրավոր հարցում, իհարկե, կուղարկենք, բայց ինչպես ցույց է տալիս փորձը՝ նախ 30 օրյա ժամկետ կպահանջեն՝ հարցն ուսումնասիրելու համար, ապա կուղարկեն ոչինչ չասող պատասխան՝ հղում կատարելով նախկինում հրապարակված ինչ-որ ելույթի կամ նյութի։

Мирзоян пригласил Чавушоглу в Армению? - в МИД уклонились от комментариев 02/17/2023   15:47  |  Лента новостей
По сведениям "ФактИнфо", планируется визит министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в Армению.
В качестве наиболее вероятного периода визита рассматривается март, когда в Ереване пройдет матч сборных Армении и Турции по футболу.
"ФактИнфо" обратилось с просьбой об уточнении информации к пресс-секретарю МИД РА Ваану Унаняну. Последний воздержался от ответа на вопрос, был ли приглашен Чавушоглу в Армению или нет.
Пресс-секретарь МИД РА сослался на спецпредставителя Армении Рубена Рубиняна, который в интервью агентству "Арменпресс" отметил, что на данный момент такая встреча не планируется и договоренностей относительно нее нет.
На наше утверждение, что вопрос касается приглашения, в частности, было ли передано Чавушоглу приглашение посетить Армению или нет, Унанян уклонился от ответа, предложив обратиться письменно.
Мы, конечно, направим письменный запрос, но как показывает опыт, сначала потребуют 30-дневный срок для изучения вопроса, а затем пришлют ни о чем не говорящий ответ, ссылаясь на какое-то ранее опубликованное выступление или материал.
13:44 16/02/2023  |  Лента новостейГлава МИД Армении заявил о решении ускорить диалог и процесс открытия границы с Турцией