Պայքարել նշանակում է բոլոր ուղղություններով կատարել շատ մեծ, լուրջ, ամենօրյա աշխատանք. Ռուբեն Վարդանյան 02/17/2023   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը փետրվարի 17-ին ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պետական մարմինների ղեկավար կազմի, շրջանների վարչակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ:
Պետնախարարը ներկայացրել է պաշտոնավարման 100 օրվա ընթացքում կատարված և նախանշված աշխատանքները՝ նշելով, որ հանգամանքների բերումով այդ ժամանակահատվածից 67-ը եղել են շրջափակման օրերը: Նա ընդգծել է, որ աշխատանքն արվել է  շրջափակման ընթացքում համախմբված ամբողջ թիմով։
Պետնախարարը մանրամասն ներկայացել է կառավարության գործունեության սկզբունքները, առկա մարտահրավերները, գերակայություններն ու այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով համատեղ կատարվել են և պետք է շարունակվեն աշխատանքները, ինչպես նաև խոսել է ռիսկերի և չիրականացված աշխատանքների մասին: Այդ տեղեկատվությանն ամբողջությամբ հնարավոր է ծանոթանալ այստեղ։
Նկատելով, որ 35 տարի առաջ ճիշտ այս օրերին սկսվեց ղարաբաղյան շարժումը, Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ այսօր ևս արցախահայության պայքարը շարունակվում է: «Այն ժամանակ ժողովուրդը դուրս եկավ հրապարակ և ասաց, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է լինի ազատ և հայկական։ Քչերն էին հավատում, որ հնարավորություն կա այդ իրավիճակը փոխելու։ Բայց դուք դա արեցիք, և շատ խորհրդանշական է, որ մենք այս մասին խոսում ենք դարձյալ փետրվարին և կանգնած ենք որոշում կայացնելու առջև,-ասել է նա: - Վերջին ամիսներին ես շատ եմ լսել՝ ի՞նչ է նշանակում պայքար։ Ես ասում եմ՝ պայքարելն առաջին հերթին դա կամքն է, որն առաջ է տանում, երկրորդը՝ անում ես քայլեր, որոնք կարևոր են։ Պայքարել չի նշանակում միայն պատրաստվել պատերազմի, պայքարել նշանակում է կատարել շատ մեծ, լուրջ, ամենօրյա աշխատանք բոլոր ուղղություններով»:
Պետնախարարը նկատել է, որ չնայած ճգնաժամի ու շրջափակման դժվարություններին` այն նաև ցույց է տվել, որ Արցախում մարդիկ պատրաստ են պայքարի և անտարբեր չեն. «Ճգնաժամը ցույց տվեց, որ մենք շատ ուժեղ ժողովուրդ ունենք: Երբ կա հավատ, մարդիկ պատրաստ են դիմանալ ամեն ինչի: Արցախցու դիրքորոշումն օգնեց ոչ միայն արցախցուն, այլ ամբողջ Հայկական աշխարհին։ Այդ առումով մենք պետք է հասկանանք, որ այս միասնությունը, որը դրսևորվեց այս օրերին, մեր հաջողությունն է, և մենք պետք է կարողանանք դա պահպանել»։
16:37 16/02/2023  |  ՄեկնաբանությունՀիմա էլ հորինել են նոր կեղծ օրակարգ՝ կա՛մ Ռուբեն Վարդանյանը պետք է հեռանա, կա՛մ Արցախը մնալու է շրջափակման մեջ․ Հակոբյան
13:07 16/02/2023Ադրբեջանն օգտագործում է այս մարտավարությունը՝ ստեղծելու վախ, անբնակելի պայմաններ․ Վարդանյան

Рубен Варданян: "Бороться — значит делать очень большую, серьезную, ежедневную работу во всех направлениях" 02/17/2023   17:22  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян 17 февраля созвал расширенное совещание с участием руководящего состава государственных органов и глав районных администраций. Об этом сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Государственный министр представил намеченную и выполненную в течение 100 дней его пребывания в должности работу, отметив, что в силу обстоятельств 67 дней из этого периода были днями блокады. Он подчеркнул, что работа велась всей командой, которая сплотилась за время блокады.
Государственный министр подробно представил принципы деятельности правительства, существующие вызовы, приоритеты и те основные направления, по которым совместно проводились и должны быть продолжены работы, а также рассказал о рисках и невыполненных делах. Полностью с этой информацией можно ознакомиться здесь.
Заметив, что 35 лет назад именно в эти дни началось карабахское движение, Рубен Варданян отметил, что борьба арцахских армян продолжается и сегодня.
"В то время люди вышли на площадь и сказали, что Нагорный Карабах должен быть свободным и армянским. Мало кто верил, что есть шанс изменить эту ситуацию. Но вы это сделали, и очень символично, что мы снова говорим об этом в феврале и стоим перед принятием решения, — сказал он. – В последние месяцы я много раз слышал вопрос: что значит борьба? Я говорю: борьба — это, в первую очередь, воля, которая ведёт тебя вперед. Во-вторых, ты делаешь шаги, которые важны. Бороться — это не значит только готовиться к войне, бороться — значит делать очень большую, серьезную, ежедневную работу во всех направлениях".
Государственный министр отметил, что, несмотря на кризис и трудности блокады, она также показала, что люди в Арцахе готовы бороться и небезразличны. "Кризис показал, что мы – очень сильный народ. Когда есть вера, люди готовы терпеть всё. Позиция арцахцев помогла не только арцахцам, но и всему армянскому миру. В этом смысле мы должны понимать, что то единство, которое проявилось в эти дни, является нашим успехом, и мы должны суметь его сохранить".