Կարմիր խաչի միջոցով այսօր 8 հիվանդ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան 02/16/2023 16:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություներով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 16-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին տեղեկացանք ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
4 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 105 հիվանդ։

Красный Крест перевез еще восемь пациентов из Арцаха в Армению 02/16/2023   16:33  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 16-го февраля, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 8 пациентов с онкологическими заболеваниями, также с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства и послеимплантационной коррекции, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах.  Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
В ведомстве также сообщили, что четверо пациентов, ранее направленных на лечение в Армению в рамках госзаказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
3 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения “Аревик”.
8 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 3 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 105 пациентов.