Զգալի թիվ են կազմում այն ծնողները, որոնք Գորիսում են դեռ, իսկ իրենց երեխաները՝ Արցախում․ Սյունիքի փոխմարզպետ 02/16/2023 16:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի՝ արդեն 67 օր տևող շրջափակման պատճառով հարյուրավոր մարդիկ դեռ չեն կարողանում վերադառնալ տուն՝ միավորվել իրենց ընտանիքներին։
Գորիսում տուն վերադառնալու իրենց հերթին սպասողների մեջ զգալի թիվ են կազմում մարդիկ, որոնց երեխաներն Արցախում են։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Սյունիքի փոխմարզպետ Նարե Ղազարյանը։
«Առաջնահերթ տեղափոխվել են այն երեխաները, որոնց ծնողներն Արցախում են մնացել։ Իսկ այն երեխաները, որոնք դեռ Գորիսում են՝ ծնողների հետ, այստեղ են հաճախում դպրոց՝ սպասելով իրենց հերթին։ Նրանց ու ծնողների փոքր-ինչ սփոփելու համար կինոդիտում, թատրոն ենք կազմակերպում, բայց, իհարկե, մարդիկ օր առաջ իրենց տուն են ուզում հասնել»,-ասում է Ղազարյանը։ Փոխմարզպետի խոսքով՝ շրջափակման պատճառով տուն վերադառնալ չկարողացող Արցախի մեր հայրենակիցները նաև անվճար բուժօգնություն են ստանում։ Նրանց կարիքները շուրջօրյա սպասարկում է Գորիսի ԲԿ-ն, անհրաժեշտության դեպքում՝ սրտաբանական հիվանդանոցը։
«Շաբաթը մեկ կամ երկու շաբաթը մեկ անգամ կարիքների գնահատում ենք իրականացնում և ըստ այդմ՝ դեղորայք, հագուստ կամ այլ անհրաժեշտ պարագաներ տրամադրում»,-նշեց Ղազարյանը։
ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին էլ «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ երկու ուղղությամբ՝ Հայաստանից Արցախ ու Արցախից Հայաստան տեղափոխվելու դիմումներ են ստանում մեծ թվով քաղաքացիներից, բայց առաջնահերթությունը տրվում է անհետաձգելի դեպքերին։
«Ամեն ինչ իրավիճակային է քննարկվում։ Մարդիկ, բնականաբար, ուզում են օր առաջ տուն հասնել, բայց քանի որ բավականին բարդ իրավիճակում ենք աշխատում ու բոլոր կողմերի հետ քննարկումներից հետո միայն հնարավոր է լինում տեղափոխել, բարդ խնդիրներով, անհետաձգելի վիճակում գտնվողներին ենք առաջնահերթ տեղափոխում երկու ուղղություններով էլ։ Օրինակ, այսօր ևս 8 բուժառու է տեղափոխվել ՀՀ տարբեր մասնագիտացված կենտրոններ»,-ասաց Ամատունին։

Из-за блокады Арцаха сотни людей все еще не могут воссоединиться со своими семьями – вице-губернатор Сюника 02/16/2023   17:19  |  Лента новостей
Из-за продолжающейся уже 67 дней блокады сотни людей не могут вернуться домой и воссоединиться со своими семьями.  В Горисе среди людей, ожидающих возвращения домой, значительное количество составляют те, чьи дети находятся в Арцахе. Об этом "ФактИнфо" заявила вице-губернатор Сюника Наре Казарян.
"В первую очередь были доставлены те дети, родители которых остались в Арцахе. А те дети, которые все еще находятся в Горисе с родителями, ходят в здешнюю школу, дожидаясь своей очереди. Чтобы немного утешить их и их родителей, мы организовываем для них показ фильмов, посещения в театр, но, конечно, люди хотят попасть домой как можно скорее", — говорит Казарян.
По словам вице-губернатора, нашим соотечественникам из Арцаха, которые не могут вернуться домой из-за блокады, оказывается также бесплатная медицинская помощь. Их в круглосуточном режиме обслуживает медицинский центр Гориса, а при необходимости и кардиологическая клиника.
"Раз в неделю или две недели мы проводим оценку потребностей и в соответствии с этим предоставляем лекарства, одежду или другие необходимые предметы", - рассказала Казарян.
Руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни сообщила "ФактИнфо", что к ним от многочисленных граждан поступают обращения по поводу перевозки из Армении в Арцах и в обратном направлении, но приоритет отдается неотложным случаям.
"Все обсуждается по ситуации. Естественно, люди хотят попасть домой как можно раньше, но так как мы работаем в довольно сложной ситуации, и переезд возможен только после переговоров со всеми сторонами, в первую очередь мы осуществляем транспортировку лиц с неотложными проблемами. Например, сегодня в различные специализированные медцентры РА были доставлены еще 8 пациентов", - сказал Аматуни.