Որոշում կա արագացնել Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացման ուղղությամբ երկխոսության գործընթացը․ Արարատ Միրզոյան 02/16/2023   13:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր փրկարարները Սիրիայից արդեն վերադարձել են, այսօր էլ Թուրքիա մեկանծ փրկարարներն են վերադառնալու ցամաքային ճանապարհով։ Այդ մասին Կառավարության նիստին ասաց վարչապետը և հույս հայտնեց, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների համար երկրաշարժը ելակետ կհանդիսանա։
Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն էլ նշեց, որ որոշում կա արագացնել սահմանների բացման ուղղությամբ երկխոսության գործընթացը։
Նպատակ կա մինչև զբոսաշրջային սեղոնի մեկնարկն ավարտին հասցնել նաև երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի հատման գործընթացը։
Անդարադռնալով Աննի կամրջի վերականգնման աշխատանքներին՝ Փաշինյանը նշեց, որ Անիի կամրջի էսքիզային նախագիծը շատ վաղուց արդեն պատրաստ է։
Նա նաև նշեց, որ նախատեսվում է ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը Սիրիա ևս։
13:19 15/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊայմանավորվել եք արագացնել երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը. Չավուշօղլու

Глава МИД Армении заявил о решении ускорить диалог и процесс открытия границы с Турцией 02/16/2023   13:44  |  Лента новостей
Армянские спасатели вернулись из Сирии, сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
"А сегодня возвращаются работавшие в зоне бедствия в Турции армянские спасатели", - сказал Пашинян. Он сообщил, что они вернутся сухопутным путем.
В свою очередь глава МИД Армении Арарат Мирзоян, который накануне находился с визитом в Турции, заявил о решении ускорить диалог и процесс открытия границы.
Есть цель довести до завершения процесс открытия границы для граждан третьих стран до начала туристического сезона, сказал он.
Коснувшись планов по восстановлению моста Ани, Пашинян отметил, что эскизный проект Анийского моста уже давно готов.