Թուրքիայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի 90 տոկոսը քրդեր են.քրդական համայնքը պահանջում է օգնություն ցուցաբերել քրդերին 02/15/2023   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում քրդական համայնքի ներկայացուցիչներն այսօր բողոքի ակցիա են իրականացրել ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակի առաջ՝ պահանջելով միջազգային հանրությունից ճնշում գործադրել Թուրքիայի նկատմամբ, որ թուրքական իշխանությունները ազատ արձակեն Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության համահիմնադիր, քաղբանտարկյալ, ցմահ դատապարտյալ Աբդուլլահ Օջալանին և օգնություն ցուցաբերեն ավերիչ երկրաշարժից տուժած քրդերին։ Կնյազ Հասանովը հայտարարել է, որ Օջալանի ձերբակալման օրը նշվում է որպես սև օր։ Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի և Սիրիայի քրդաբնակ գրեթե բոլոր բնակավայրերը տուժել են ավերիչ երկրաշարժից՝ տասնյակ հազարավոր մարդիկ են զոհվել, վիրավորվել և բազմաթիվ մարդիկ մնացել են անօթևան։
«Մեր ցավակցությունն ենք հայտնում զոհերին։ Երկրաշարժի հետևանքով զոհերի և վիրավորների շուրջ 90 տոկոսը քրդեր են։ Եկել ենք զորակցություն հայտնելու երկրաշարժից տուժած քուրդ ժողովրդին և հարգել զոհերի հիշատակը և ասել, որ թուրքական իշխանությունները դիտմամբ անուշադրության են մատնել քուրդ ժողովրդին, չեն շտապում օգնել և դուրս բերել մարդկանց փլատակներից և չեն վերացնում երկրաշարժի հետևանքները։ Մենք դատապարտում ենք թուրքական իշխանությունների անգործությունը։ Այս ֆոնին նաև խնդրում ենք միջազգային հանրությունից, որպեսզի օգտագործեն իրենց հնարավորությունները և ազատեն մեր առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանին»,- ասաց Հասանովը։
«Քուրդիստան» կոմիտեի համանախագահ Սլո Դրբոյանը նկատեց՝ Թուրքիայի կառավարությունը միայն լրատվամիջոցների տեսախցիկների դեմ է ներկայացնում, թե ամեն ինչ անում է երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու համար, բայց իրականում ոչինչ չի անում։
«Իրականում մի քանի փրկարարական խմբեր են ուղարկում, թե, իբր, օգնում են, բայց ժողովուրդն է օգնություն ցուցաբերում։ Այստեղ ևս թուրքական իշխանությունները խոչընդոտում են քրդերին, ասում են՝ եթե մարդասիրական օգնություն եք ուզում տրամադրել, փոխանցեք մեզ, իսկ մենք արդեն կորոշենք, թե որտեղ այդ օգնությունն ուղարկել, բայց իրականում որևէ մեկին չեն օգնում։ Թուրքիայի իշխանության օգնությունը մենք չենք տեսնում»,- ընդգծեց Սլո Դրբոյանը։
21:21 29/01/2023  |  Միջազգային լրահոսՀոլանդիայի ոստիկանությունը Հաագայում բողոքի ակցիայի ժամանակ 768 մարդու Է ձերբակալել
14:22 23/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ15 զինվորի մահվան համար պատասխանատու են Նիկոլ Փաշինյանն ու Պապիկյանը. հրաժարականի պահանջով ակցիա՝ կառավարության մոտ
17:01 21/01/2023  |  Միջազգային լրահոսՄադրիդում Սանչեսի կառավարության դեմ բողոքի ակցիա է սկսվել
17:11 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳործի դրեք ձեր բոլոր կապերը, ռեսուրսներն ու ջանքերը՝ այս ճգնաժամի գոնե հումանիտար կողմը կանխելու համար. արցախցի մայրերը՝ Կարմիր Խաչին
20:34 04/01/2023  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանում ի պաշտպանություն Սաակաշվիլիի ցույցեր են անցկացվել
14:24 30/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼռությամբ դիմավորենք Ամանորն ամենաարժանավորների կողքին. Ամանորի գիշերը երթ կիրականացվի դեպի Եռաբլուր

Курды осуждают бездействие турецких властей и требуют оказать помощь своим соотечественникам, пострадавшим от землетрясения 02/15/2023 15:27 | Лента новостей
Представители курдской общины Армении сегодня провели акцию протеста перед офисом ООН в РА, требуя от международного сообщества оказать давление на Турцию, чтобы турецкие власти освободили политзаключенного Абдуллу Оджалана, соучредителя Рабочей партии Курдистана, и оказали помощь курдам, пострадавшим от разрушительного землетрясения.
Депутат от фракции «Гражданский договор» Князь Гасанов, курд по происхождению, отметил, что от разрушительного землетрясения пострадали почти все курдонаселенные районы Турции и Сирии, десятки тысяч человек погибли и получили ранения, многие остались без крова.
"Почти 90 % погибших и раненых в результате землетрясения - курды. Мы пришли, чтобы выразить поддержку курдскому народу, пострадавшему от землетрясения, и почтить память жертв, а также сказать, что турецкие власти преднамеренно пренебрегают курдским народом, не спешат оказать помощь и вызволить людей из-под завалов. Мы осуждаем бездействие турецких властей. На этом фоне мы также просим международное сообщество использовать свои возможности и освободить нашего лидера Абдуллу Оджалана", - заявил Князь Гасанов.
По словам сопредседателя комитета «Курдистан» Сло Дрбояна, турецкое правительство лишь делает вид перед камерами СМИ, что предпринимает все меры для ликвидации последствий землетрясения, но на самом деле ничего не делает.
"На самом деле они присылают несколько спасательных групп якобы для оказания помощи, но помощь оказывают люди. Турецкие власти препятствуют помощи курдам. Говорят, если вы хотите оказать гуманитарную помощь, передайте ее нам, а мы уже сами решим, куда ее направить. В действительности же они никому не помогают. Мы не видим помощи турецкого правительства", - подчеркнул Сло Дрбоян.