Հայաստանը հետաքրքրված է Հնդկաստանի հետ հարաբերություններում առկա ներուժի շարունակական իրացմամբ. Փաշինյան 02/14/2023 16:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դևալին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը կարևորել է դեսպան Դևալի կողմից հայ-հնդկական բարեկամական հարաբերությունների սերտացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը և հաջողություններ մաղթել հետագա գործունեության մեջ: Արդյունավետ գնահատելով տնտեսության, տեխնոլոգիաների, կրթության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մյուս ոլորտներում գործակցությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Հնդկաստանի հետ հարաբերություններում առկա ներուժի շարունակական իրացմամբ: Վարչապետը նաև ջերմությամբ հիշատակել է 2019թ. Նյու Յորքում Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ ունեցած հանդիպումը:
Հնդկաստանի դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետին՝ բարձր գնահատականի համար և նշել, որ պաշտոնավարման ընթացքում ներդրել է առավելագույն ջանքերը երկու երկրների միջև համագործակցությունն առավել խորացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի և երկկողմ օրակարգի շուրջ:

Армения заинтересована в последовательной реализации имеющегося в отношениях с Индией потенциала - Пашинян 02/14/2023   17:39  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Индии в Армении Кишана Дана Деваля, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр подчеркнул важность проделанной послом Девалем работы по сближению армяно-индийских дружественных отношений, и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности. Назвав эффективной сотрудничество в сфере экономики, технологий, образования и представляющих взаимный интерес других областях, Никол Пашинян отметил, что Армения заинтересована в последовательной реализации имеющегося в отношениях с Индией потенциала. Премьер-министр также с теплотой упомянул встречу с премьер-министром Индии Нарендрой Моди в Нью-Йорке в 2019 году.
Посол Индии выразил благодарность премьер-министру Армении за высокую оценку и отметил, что в ходе пребывания в должности он приложил максимум усилий для дальнейшего углубления сотрудничества между двумя странами.
Собеседники обменялись мнениями о динамике развития армяно-индийских отношений и двусторонней повестке дня.