Սասունիկից թվով 10 քաղաքացիների, այդ թվում 4 անչափահասի, բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ. ՔԿ 02/13/2023 11:54 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Արագածոտնի մարզի Սասունիկ բնակավայրից թվով 10 քաղաքացիների, (այդ թվում 4 անչափահաս) բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող հումքերի կամ ապրանքների շրջանառությունը, աշխատանքների կատարումը կամ ծառայությունների մատուցումը)։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՔԿ մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը։
«Ըստ բուժհաստատությունից ստացված տվյալների՝ նախնական ախորոշումը՝ թունավորում շմոլ գազից՝ հարցականով։
Քրեական վարույթի շրջանակներում նշանակվել է տոքսիկոքիմիական փորձաքննություն, կնշանակվի նաև դատաբժշկական փորձաքննություն։
Բուժօգնության դիմելուց շուրջ մեկ ժամ անց բոլոր 10 քաղաքացիները բուժհաստատությունից դուրս են գրվել։
Կատարվում են քննչական, վարութային անհրաժեշտ գործողություններ՝ դեպքի հանգամաքնները, թունավորման հավանականությունը պարզելու նպատակով»,- գրել է նա։

В Армении госпитализированы 10 человек с подозрением на отравление, следствие выясняет обстоятельства инцидента 02/13/2023   12:34  |  Чрезвычайное просшествие
Десять граждан, среди которых четверо несовершеннолетних,  были доставлены из села Сасуник Арагацотнской области Армении в медицинский центр. По данному факту инициировано уголовное производство по части 1 статьи 412(оборот сырья или продукции, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности) УК РА. Об этом сообщил пресс-секретарь Следственного комитета Армени Гор Абрамян на своей странице в Facebook.
"Согласно поступившим из медучреждений данным, предварительный диагноз – отравление угарным газом(под вопросом)", - написал он.
В рамках производства назначена токсикологическая экспертиза. Будет назначена также судебно-медицинская экспертиза.
Спустя час после обращения за медпомощью все 10 граждан выписались из медучреждений.
"Проводятся следственные и иные необходимые процессуальные действия с целью установления обстоятельств произошедшего, проверки вероятности отравления", - сообщил он.