Ֆրանսիան ու ԱՄՆ-ն անհրաժեշտ են համարում Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնումը 02/10/2023 16:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնան և Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն «անհրաժեշտ են համարում անհապաղ վերականգնել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով», որն արդեն շուրջ երկու ամիս է՝ արգելափակված է Ադրբեջանի կողմից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրադրությանն ու հայ-ադրբեջանական հակամարտության լուծմանն ուղղված ջանքերի մասին Կոլոնան և Բլինքենը խոսել են հեռախոսազրույցի ընթացքում։
«Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետևանքով ի հայտ եկած լրջագույն հումանիտար հետևանքներն անընդունելի են, և Ֆրանսիան ու Միացյալ Նահանգները վարչապետ Փաշինյանի ու նախագահ Ալիևի հետ շփումների միջոցով, համատեղում են ջանքերը՝ վերջ տալու այս իրադրությանը»,- ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Франция и США заявили о необходимости немедленного восстановления свободного передвижения по Лачинскому коридору 02/10/2023   16:26  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна и госсекретарь США Энтони Блинкен считают необходимым немедленное восстановление свободного передвижения по Лачинскому коридору, который уже почти два месяца заблокирован Азербайджаном.
Как сообщает “Арменпресс”, в ходе телефонного разговора Катрин Колонна и Энтони Блинкен обсудили ситуацию, сложившуюся в отношениях между Арменией и Азербайджаном и усилия по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта.
“Серьезные гуманитарные последствия, возникшие в результате блокады Нагорного Карабаха, неприемлемы, и Франция и США посредством контактов с премьер-министром Пашиняном и президентом Алиевым объединяют усилия, чтобы положить конец этой ситуации”, - говорится в сообщении МИД Франции.