Կիլիկիա» հայկական բիզնես ակումբը կկատարի 150 մլն դոլարի ներդրում Հայաստանում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ) 02/10/2023   13:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մոսկվայի «Կիլիկիա» հայկական բիզնես ակումբի պատվիրակությունը օրեր առաջ գործնական ծրագրով գտնվում էր Հայաստանում, որի ընթացքում մի շարք հանդիպումներ անցկացրեց շահագրգիռ պետական կազմակերպությունների հետ` Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանության և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է Մոսկվայի «Կիլիկիա» բիզնես ակումբի հայաստանյան ներկայացուցչությունը։
Բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերվեցին պայմանավորվածություններ Հայաստանում իրականացնելու մի քանի խոշոր ներդրումային ծրագրեր` օգտագործելով հայկական կոլեկտիվ ռեսուրսը։ Խոսքը, մասնավորապես, գնում է գրինֆիլդ ֆորմատի տեխնոպարկ ստեղծելու մասին, որը կունենա ավելի քան 100 000 քմ մակերես, 40 հա տարածք։ Պլանավորվող ներդրումները մոտակա 5-7 տարում կկազմեն ավելի քան 150 մլն ԱՄՆ դոլար։
Բացի Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացումից, Կիլիկիա բիզնես ակումբը օգնում է նաև հայաստանյան իր գործընկերներին դուրս գալ ռուսական շուկա` օգտագործելով ռուսական խոշորագույն առևտրային ցանցերում ակումբի գործնական կապերը և ակումբի մասնակիցների բիզնես ենթակառուցվածքները։
«Կիլիկիա» հայկական բիզնես ակումբը ստեղծվել է 2014թ. Մոսկվայում: Այն ապակենտրոն, վերանձնյա և ցանցային հայկական ակումբ է, որը միավորում է հայ գործարարներին աշխարհի տարբեր երկրներից։

Армянский бизнес-клуб "Киликия" планирует инвестировать $150 млн в Армении(ВИДЕО) 02/10/2023   14:05  |  Экономика
На днях делегация клуба находилась с деловым проектом в Армении. В ходе визита состоялся ряд встреч с заинтересованными государственными организациями при поддержке посольства РА в РФ и МИД РА.  Об этом сообщает армянское представительство бизнес-клуба.
По итогам переговоров были достигнуты договоренности о реализации в Армении нескольких крупных инвестиционных проектов с использованием армянского коллективного ресурса. В частности, речь идет о создании технопарка в формате greenfield, площадь которого составит более 100 000 квадратных метров. Планируемые инвестиции в ближайшие 5-7 лет составят более $150 млн.
Помимо реализации инвестиционных проектов в Армении, бизнес-клуб "Киликия" также помогает своим армянским партнерам выйти на российский рынок, используя деловые связи клуба в крупнейших российских торговых сетях и бизнес-инфраструктуру членов клуба.
Армянский бизнес-клуб "Киликия" был основан в 2014 году в Москве. Это децентрализованный, персональный и сетевой армянский клуб, объединяющий армянских бизнесменов из разных стран мира.
15:48 13/12/2021  |  Лента новостейОткрытие Hard Rock Cafe в Ереване запланировано на второй квартал 2022 года
17:18 14/09/2020  |  Лента новостейПашинян обсудил с Эрнекяном текущие и предстоящие инвестиционные программы