Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Իգոր Խովաևին 02/09/2023 17:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Խովաևին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերին:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հերթական խախտման փաստը և հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք իրականացման անհրաժեշտությունը:
Քննարկվել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավորություններին ու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր:

Пашинян обсудил с Ховаевым шаги по преодолению гуманитарного кризиса в Арцахе 02/09/2023   18:06  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального представителя министра иностранных дел РФ  по вопросам нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Собеседники коснулись гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, и шагов по его преодолению.
Пашинян подчеркнул факт неоднократного нарушения Азербайджаном трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и необходимость полного выполнения взятых на себя заявлением обязательств.
Обсуждались также вопросы, касающиеся  возможностей нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, а также нагорно-карабахского конфликта.